Архиєпископ Мільйоре — про вибір «цивілізації життя»

Bama-Pro-LifeПозитивно говорити про християнство і сім’ю заохотив під час другого дня Міжнародного конгресу сім’ї архиєпископ Челестіно Мільйоре, Апостольський нунцій у Польщі. Зустріч в Університеті кардинала Стефана Вишинського відбулася під гаслом «Любов і життя. Подружжя і сім’я у будуванні цивілізації любові». 

 У залі Йоана Павла ІІ нунцій виголосив доповідь «Світ перед вибором цивілізації життя». Він звернув увагу, що хоча сучасне законодавство щодо життя зазнало ерозії, однак не можна зупинятися виключно на критичному аналізі цієї ситуації, потрібно вказувати на конкретні позитивні пропозиції. 

 Слідуючи за думкою Бенедикта XVI, доповідач нагадав, що християнство — це не збірка заборон, а позитивне послання. 

 — Дуже важливо усвідомити це заново, оскільки усвідомлення цього нині десь повністю згубилося, — зауважив архиєпископ. Він додав, що найкращим шляхом для цього є формація християн. 

 Аби подолати «культуру смерті», обов’язково потрібно будувати культуру життя, підкреслив доповідач. 

 — Християни не можуть не говорити «non possumus» [латинська юридична формула заперечення: «не дозволяємо»], бо це належить до пророчого виміру Церкви, яка завжди чуває і вказує, де криється зло, — сказав архиєпископ Мільйоре. 

 Але це тільки частина профетичної місії Церкви. Потрібно позитивне представлення справ. Оце «non possumus» Церкви має бути виразним і ясним, але ніколи не може бути відділене від багатства конструктивних пропозицій щодо виховання та освіти в напрямку будування цивілізації життя. Тому що не йдеться про саме викриття того, що протистоїть культурі життя. 

 Архиєпископ Мільйоре зазначив: християни, які живуть у світі, так само як духовні особи і спільноти, повинні бути спроможними промовляти за цивілізацію життя своїм власним свідченням. 

 — Тільки таким чином можна бути достовірним і не наразитися на висміювання, — зазначив він. 

 У своєму рефераті Апостольський нунцій у Польщі присвятив чимало частину питанню прав людини. Європейська культура, зауважив він, за свою «святу книгу» прийняла концепцію прав людини й автономність науки. 

 — Права людини відкрилися без будь-яких обмежень на особисту свободу, починаючи від так званих репродуктивних прав, які охоплюють, зокрема, аборти, — говорив доповідач. 

 Він додав, що «цей неконтрольований напрямок прав Церква розглядає, зокрема, як порушення основоположного права на життя». Ці застереження поділяють навіть ті, хто не належать до католиків, але хто розумний, духовно і по-людськи чутливий, сказав архиєпископ. Права людини, підкреслив він, мають бути поставлені на солідну антропологічну основу, не відірвану від трансценденції. 

 Посилаючись на Бенедикта XVI, нунцій звернув увагу, що у творенні нового законодавства потрібно взяти до уваги те, які цінності приносять нововведені приписи, яким буде стосунок нового права до вже наявних законів та пов’язаних із ними зобов’язань. А насамперед треба питати: яка концепція людини і взаємних стосунків між особою та суспільством лежить в основі нового права. 

 Перед Апостольским нунцієм мав вступне слово кардинал Казімєж Нич. Він нагадав, що терміни «цивілізація життя» і «цивілізація смерті» використовував уже св. Йоан Павло ІІ. 

 — Коли він говорив про цивілізацію смерті, у деяких європейських середовищах було невдоволення і звинувачення папи у песимізмі. Нині можемо переконатися, що з цього погляду він безсумнівно був пророком, — зазначив кардинал. 

 Друге питання, на яке звернув увагу кардинал Нич, це цивілізація любові у служінні сім’ї та сім’я у служінні цивілізації любові. Він підкреслив, що обидва ці аспекти мають розглядатися нерозривно. 

 — Сім’ї повинні бути стражами життя, відкритими на нього, а водночас бути здатними генерувати в собі те, що становить основу подружжя і родини, тобто любов, — сказав кардинал. Він зазначив, що як християни і як свідки сімейного життя, ми мажмо право і навіть обов’язок включатися в дискусії про подружжя і сім’ю. Втім, на його переконання, свідчення життя самих сімей є набагато важливішим від дискусій. 

 — Йоан Павло ІІ, говорячи про душпастирство сімей, дуже сильно підкреслював роль апостольства самих сімей щодо інших сімей. Бо дуже легко піддатися дискусіям, забувши про те, що ми можемо дати світові як християни: свідчення сімейного життя, багатодітних сімей, будованих на любові, які виховують наступне покоління, провадять людей до тих цінностей, на яких ми хочемо, щоби світ був збудований. 

 Головною темою другого дня конгресу були мужність, жіночість і подружжя в будуванні чистої любові. Доповідачі говорили про завдання чоловіків та жінок у нинішньому світі, або ж про заручини як потребу повернутися до чистої любові. Своє свідчення дала Анна Голендзіновська, навернена топ-модель. 

 Останній день конгресу буде присвячений родині. Месу очолить архиєпископ Генрик Хосер, який виголосить проповідь. Доповідачі говоритимуть про вчення Йоана Павла ІІ, Бенедикта XVI і нинішнього Папи Франциска про цінування материнства, дитинства і батьківства. Про ставлення до прокреації говоритиме професор Богдан Хазан — відома в Польщі людина, лікар, щодо якого недавно було вчинено судовий процес за врятування небажаного матір’ю плоду. Також відбудеться вручення медалі «Fides et Ratio» відомому подружжю Ядвіги і Яцека Пуліковських. 

 Міжнародний конгрес сімей відбувається вдруге. Його організовує Післядипломний інститут інтерперсональних зв’язків та профілактики узалежнень УКСВ за співпраці з університетським товариством «Fides et Ratio», Шенштаттським рухом, Інститутом Йоана Павла ІІ та іншими.


 Джерело: CREDO

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *