Вплив стресу на подружжя

Побутує думка, що початок й завершення стресу завжди пов’язаний із атмосферою у стосунках.

Швидкі темпи життя сучасного суспільства відображаються на нашому житті різними стресами. Навіть молоде покоління вразливе до їхніх збудників: незадовільне фінансове становище, безробіття, проблеми у стосунках тощо.   

Збудниками стресу можуть бути зовнішні події, які викликають емоційну або фізичну реакцію. Вплив події на людину залежить від її суб’єктивного сприйняття. Коли рівень стресу залишається високим або тривалим, то це спричиняє фізичні симптоми (головний біль та дискомфорт у спині), психологічні симптоми (тривогу, гнів) та проблеми у стосунках (конфлікти, емоційне віддалення).

Загалом науковці говорять про два способи подолання стресу:

1) виключення стресового фактору у випадках, коли такі фактори можна взяти під контроль (наприклад, понаднормова праця), і при потребі зробити правильний вибір задля усунення стресового фактору (приміром, змінити місце праці);

2) праця над зміною власної реакції на стрес. Якщо неможливо виключити стресовий фактор, також добре поспостерігати як довколишні люди реагують або не реагують на збудники стресу.  

Стрес і сім’я

Сьогодні стрес особливо гостро переживають сім’ї. Дослідники помітили певну закономірність:

• чим вищий рівень стресу, тим сильніша реакція подругів на різні злети і падіння щоденного життя, тим вони гостріше, інтенсивніше і триваліше реагують на стресові фактори;

• чим вищий рівень стресу, тим складніше подругам ефективно використовувати позитивні навички спілкування та вирішення конфліктів;

• чим триваліший стрес, тим негативніше він відображається на стосунках членів сім’ї, формує негативне сприйняття власного подружжя.

Одне опитування про фактори стресу серед різних пар: тих, що лише зустрічаються, що вже заручились і, що вже живуть у шлюбі – дало наступні результати про п’ять найпоширеніших чинників, які провокують появу стресової реакції.

Для пар, що лише зустрічаються, це: професійна діяльність, емоційні почуття через сварки, брак фінансів, стосунки з партнером, рутинна хатня робота.

Для пар, які заручились, це: професійна діяльність, планування фінансових заробітків, планування свята церемонії шлюбу, брак фізичної активності, брак сну.

Для пар, які живуть у шлюбі, це: стосунки з подругом, професійна діяльність, емоційні почуття через сварки, брак фінансів, рутинна хатня робота.

Типовою ситуацією для подружніх пар, які переживають певні конфлікти, є переконання, що проблема полягає у поведінці іншого подруга, а розв’язка ситуації можлива за умови зміни поведінки лише одного з подружжя.

У реальному житті неможливо змінити ситуацію на краще зусиллями лише одного подруга. Односторонні очікування у стосунках викликають лише спротив, гнів і непорозуміння, тоді як співпраця та узгоджені дії дають результати у подоланні стресового фактору.

Результативною буде спільна праця пари над тими речими, які можна контролювати: спосіб і манера спілкування, спосіб вирішення конфліктів, спосіб реагування на щоденні фактори стресу та способи взаємодії одне з одним.

Заручені пари та стрес

У період приготування до святкової церемонії шлюбу заручені пари переживають особливі стресові ситуації з приводу детального планування церемонії та фінансових витрат на цю подію. 

Спільне планування шлюбної церемонії – це перший складний тест на уміння працювати разом як одна команда. У цей період пари стикаються з різними факторами стресу, які вимагають спільних дій щодо зміни реакції від негативної до позитивної на різні стрес-фактори. Пари набувають навики спілкування, спільного прийняття рішень, уміння долати спонтанні емоційні реакції на надмір завдань та деталей приготування.  

Період безпосереднього приготування до шлюбу – це добра нагода відразу застосовувати механізми спільного прийняття рішень, обговорення і вирішення проблем, які притаманні для спільного сімейного життя. Стійкість до стресу зростає у міру покращення якості стосунків між зарученими.

Відмінність між чоловіками і жінками

Зазвичай жінки характеризуються дещо вищим рівнем переживання стресу, у порівнянні з чоловіками. Чоловіки і жінки також відрізняються переліком факторів стресу. Важливо якнайшвидше дізнатись як інший подруг переживає стрес і які фактори викликають у нього/неї/ стрес.

Зазвичай чоловіки переживають стрес з приводу професійної діяльності, фінансового забезпечення, стосунків з подругом. Жінки до цих стресових факторів додають надмір хатньої роботи, тривогу про свій зовнішній вигляд. Емоційні переживання через сварки входять до переліку п’яти найпоширеніших стрес-факторів у пар, які зустрічаються, або живуть у шлюбі.

Нижче подано перелік п’яти стресових чинників окремо для чоловіків і жінок.

Для одруженого чоловіка це: його подруга, професійна діяльність, брак фінансів, емоційні пережиття через сварки, брак впевненості у стабільності свого працевлаштування.

Для заміжньої жінки це: її подруг, емоційні пережиття через сварки, професійна діяльність, надмір рутинної хатньої роботи, побоювання про свій зовнішній вигляд.

Ось кілька порад для подружніх пар як долати стрес:

1. Будуйте стосунки на основі порозуміння та емпатії. Спеціалісти рекомендують подружжям розмовляти про фактори стресу та ризики проходження стресових ситуацій, щоб краще зрозуміти те, як інший почувається під дією стресу, і якої сторонньої допомоги очікує.

 

2. Складіть свій перелік стресових факторів і покажіть його подругу. Добре проаналізуйте, які стресові чинники можете контролювати або справлятись з власними реакціями на стресові ситуації. Пам’ятайте, що не можете змінити реакцію іншої людини на стресові чинники, чи її емоційні пережиття стресової ситуації. Добре, щоб інший подруг був терпеливий та вирозумілий.

 

3. Переживайте стресові ситуації у контексті ваших особистих стосунків у подружжі. Стрес – це нагода до кращого взаємопізнання, налагодження порозуміння, формування навичок контролю особистих реакцій на подібні ситуації. Кожен етап сімейного життя вносить нові виклики та завдання, з якими треба справлятись.

 

4. Спробуйте використати розмову про стрес з метою подолання негативного впливу стресу на вас. Обговорюйте способи контролю стрес-факторів у вашому житті. Це навики здорового спілкування, вирішення конфліктів, гнучкість та близькість у стосунках. Важливо адекватно, відкрито і чесно висловлювати свої почуття викликані стресовою ситуацією. Ведіть щоденник стресу, де записуйте щоденно ваші пережиття та реакції на стрес-фактори. Ця техніка допоможе краще пізнати самого себе.

 

5. Навчайтесь технікам тайм-менеджменту, формуючи списки необхідних завдань і пріоритетність їх виконання. Планування завдань та поділ складніших завдань на кілька простіших допоможе вчасно їх виконувати. Плануйте спільний сімейний відпочинок. Розподіляйте на всіх членів ведення спільного сімейного господарства.

 

6. Виділіть час для романтичних та інтимних стосунків. Турбота про свого подруга, зусилля, щоб дарувати іншому радість допоможуть переключити увагу з власних пережиттів на потреби іншої людини. Відпочинок – це важливий момент накопичення життєвих сил для подальшого життя.

 

7.  Використовуйте прості техніки релаксації, спокійного дихання, медитативного відпочинку, щоб взяти тайм-аут та переключити увагу на важливіші справи. Займайтесь щоденно фізичними вправами, дбайте про здоровий сон, дотримуйтесь необхідного раціону здорового харчування. Турбота про власне здорове тіло та добре самопочуття – це ресурс для протидії стресу.

Переклад: Ігор Леньо

Джерело: Top Stressors for Couples

Neff, L.A., and Karney, B.R., (2009). Stress and reactivity to daily relationship experiences:

How stress hinders adaptive processes in marriage. Journal of Personality and Social

Psychology, 97 (3), 435-450.

Фото:the-weddinggallery.com

Інситут родини і подружнього життя