Чотири правила розмови з дітьми на тему сексуальності

?????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????

Чистота дошлюбних стосунків — запорука хорошої сім’ї. Дошлюбна чистота також сприяє формуванню і збереженню добрих стосунків із батьками майбутнього чоловіка чи дружини. Утримування від сексуальної близькості робить людей вільнішими у період заручин — дозволяє легше припинити стосунки, якщо зрозумієш, що «це не твоє».

Дошлюбна чистота допомагає становленню безкорисливої любові, всупереч егоїзмові та бажанню діставати фізичне задоволення. Утримування від сексу до шлюбу зменшує ризик фізичного або вербального насильства; сприяє креативності у стосунках; дозволяє почуватися краще як особистості і, врешті‑решт, збільшує шанси на те, що майбутній шлюб буде по-справжньому міцним, добрим і щасливим.

Хто ж із батьків не бажає такого щастя своїм дітям? Звісно — кожен цього хоче. Тому перед батьками стоїть завдання допомогти своїм дітям розібратися у питаннях сексуальності, любові та стосунків із протилежною статтю. Пояснювати дітям ці аспекти життя — складне завдання, однак це прекрасна можливість керувати життям власної сім’ї та збагачувати її повсякденність. Батьки — це перші й головні наставники своїх дітей, особливо в цьому питанні.

Фахівці говорять про чотири фундаментальні критерії, які необхідно враховувати, якщо йдеться про сексуальне виховання.

Правило перше — на все свій час

Краще не обманювати себе: наші діти знають значно більше, ніж ми думаємо, і тому краще порозмовляти з ними про все «трішки раніше», аніж «трішки пізніше». Сьогодні вони легко ознайомлюються із найрізноманітнішими темами, адже завдяки сучасним технологіям можна здобути будь-яку інформацію. Зрозуміло, що діти й підлітки, «досліджуючи» життя самотужки, знаходять велику кількість фальшивої інформації про любов і сексуальність. У наш час відсутність інформації, як — зрештою — і її надлишок, можуть призвести до сумних наслідків.

Перший етап комунікації з дітьми має бути присвячений слуханню того, що вони думають і що говорять; не слід також інтерпретувати їхнє мовчання стосовно деяких ситуацій. У цьому контексті важливим стає формування сповнених довіри стосунків із власними дітьми, аби батьки стали першими, хто дізнається про те, що відбувається в головах їхніх дітей. Починати необхідно з речей дуже простих, поступово переходячи до складніших. Важливо навчати дитину, але робити це м’яко і ненав’язливо, враховуючи вік та індивідуальні особливості. Якщо, зіткнувшись із першими тривогами, діти зустрінуть відкритість батьків, то довірятимуть їм і в пошуку відповідей на питання, пов’язані з сексуальністю.

Правило друге — говорити ясно

Чимало батьків не готові відповідати на такі запитання, вони губляться й не знають, із чого почати. Деякі починають складно і плутано пояснювати, згадуючи все, що коли-небудь читали. Після цих пояснень діти залишаються розгубленими, розчарованими і можуть шукати відповіді на свої питання в інших джерелах, які не завжди будуть корисними для їхнього життя. Адже часто дитині для початку цілком достатньо короткої та чіткої відповіді. Таким чином, фундаментально важливо, щоб батьки були досвідчені й добре підготовлені стосовно питань сексуального життя: варто читати літературу на ці теми, спілкуватися з іншими батьками, радитися зі шкільними психологами або священиками. Необхідно шукати джерела, що викликають довіру, та керуватися ними.

Правило третє — поступовість

Зрозуміло, що з 6-річною дитиною не говорять так як із 14‑річним підлітком. Інформація повинна надаватися поступово, відповідно до того, як дитина росте, дорослішає та виявляє зацікавленість. Щодо найменших — бажано їх запитувати про те, що вони хочуть дізнатися, і, відштовхуючись від цього, давати їм ті або ті базові пояснення, не вдаючись у деталі. Так діти будуть легше розуміти і залишатися спокійнішими, отримуючи інформацію, яка їх цікавить.

Нарешті, останнє, четверте правило — особливо важливе: якщо йдеться про любов і сексуальність, необхідно охоплювати усі аспекти цієї частини людського життя, а не лише фізичні. Навчання любові й сексуальності мусить охоплювати усю повноту людини. Завдання батьків у цьому контексті полягає в тому, аби підготувати молоду людину до любові.

Добре сексуальне виховання може кардинально змінити життя особистості, це одне з головних та ексклюзивних завдань батьків. Не слід забувати й про те, що основним правилом кожної виховної системи є особистий приклад: необхідно мати погляди, сумісні з ідеєю про добру та зрілу сексуальність та, живучи згідно з цими переконаннями, передавати їх дітям.

За матеріалами: Katolik.ru 
Переклад: Дмитро Рафаїл Каліновський, СREDO