Майже 90 років тому більшість пологів відбувалися у домашніх умовах. Породіллі зазвичай допомагала інша досвідчена жінка – повитуха (перші згадки про повитух сягають 1900-1550 рр до Р.Х.). Чоловіки під час пологів перебували в іншому приміщенні або на вулиці, щоб у складних ситуаціях швидко прийти на допомогу, однак безпосередньої участі у пологах вони не приймали.
З розвитком індустріалізму стрімко розширювалася мережа родопомічних закладів, в яких чоловік був ще більше відсторонений від таїнства народження немовляти. Тому чоловіки могли лише здогадуватися, що відбувається за закритими дверима пологових будинків та що їхні дружини переживають в часі пологів.
Останніми ж роками популяризується присутність чоловіка на пологах. У світі така практика існує майже 25-30 років, в Україні – лише 15 років. То ж чи справді батькові так необхідно бути присутнім під час народження його дитини? Про це подруги мають подумати заздалегідь, обговорити всі переваги і недоліки такого партнерства.
Точно не потрібно йти чоловікові, якщо він робить це виключно із примусу, під тиском. Або, лише тому, що всі так роблять, і він теж повинен. Варто розуміти, що явище партнерства є досить модним, але не всі чоловіки готові до такого кроку, тому варто прислухатися до себе і діяти так, як підказує вам відчуття.
Не варто брати участь у пологах чоловікові-панікерові, бо його психоемоційний стан буде чітко зчитувати жінка, а відтак і сама панікуватиме. В такому випадку в чоловіка буде виділятися велька кількість гормону стресу – адреналіну, в породіллі теж буде відбуватися його викид, а це спричинить затягування і ускладнення процесу пологів.
Також не варто бути присутнім на пологах чоловікові, який в ектремальних ситуаціях стає надто суворим і жорстким по відношенню до себе та присутніх. В такому випадку він може вимагати від жінки «бойової» поведінки, замість того, аби надати підтримку і співпереживати. В інших випадках чоловіки можуть бути присутніми на пологах і це буде неймовірною підтримкою для їхніх дружин.
В пологах чоловік є захисником для жінки, а відчуття безпеки дає можливість пройти пологам легше та своєчасно. Чоловік – помічник, адже він може подати води, допомогти сісти, підвестися, зробити масаж, просто бути присутнім і допомагати жінці емоційно. Короткі розмови часто заспокоюють жінку і дарують відчуття впевненості. При партнерських пологах в пологовій залі панує неймовірна родинна атмосфера, яка є дуже корисною для жінки і новонародженого малюка.
Якщо ж проводиться операція кесарського розтину, то дитя можуть викласти на груди батькові, в той час, як мама приходить до тями, а це відчуття тепла та безпеки для дитинки.
До партнерських пологів потрібно готуватися завчасно. По-перше, необхідно про все домовитися: прийняти рішення партнерства і пройти курси підготовки до пологів. Необхідно перебороти у собі страхи, пов’язані з пологами. Для цього потрібно зібрати важливу інформацію, зрозуміти фізіологію процесу народження дитини і усвідомити, що це подія, яка відбувається в їхній родині, а отже, чоловік і жінка мають разом приймати участь у цьому таїнстві.
Якщо ж в якийсь момент жінка відчуває, що чоловік їй заважає, або чоловік чується не надто добре, то він може на кілька хвилин покинути пологову залу, а через деякий час знову повернутися. Це не ознака слабкості, а потреба, до якої варто дослухатися.
Не менш важливою є присутність чоловіка в післяпологовий період разом з немовлям та дружиною. Вважається, що максимально ранній контакт батька з новонародженим сприяє формуванню почуття прив’язаності. Батьки, які тримають на руках своїх новонароджених діток більш тісно включені в життя дитини, вони не бояться її, а відчувають себе відповідальними у догляді та процесі виховання.
Автор: Христина Піган
За матеріалами: Інститут родини і подружнього життя