Ще задовго до одруження Бред уявляв, як це було б гарно щоранку снідати разом із дружиною. Після весілля він дізнався, що Дженніфер не любить пишних сніданків, вона похапцем випиває каву та їде на роботу. Бред також мріяв про походи та нічліг в наметі, але виявив, що під час поїздок в гори його дружина воліє ночувати в готелі чи затишному котеджі. Він любив заощаджувати кошти, аби влітку відправитись на відпочинок, натомість Дженніфер планувала такі подорожі спонтанно. Щойно знаходила цікаву пропозицію, відразу купувала квитки та пакувала валізи.
Швидше за все, ви можете виявити схожі розбіжності після одруження. Відтак, важливо зрозуміти одну просту річ: ваші подруги не є такими, як ви. Навіть, якщо ви надзвичайно схожі, ви також дуже різні.
Час закоханості, коли молодим подружжям в основному керують ейфоричні почуття, триває кілька перших років подружнього життя. Опісля подругів дедалі більше охоплює відчуття рутини. Частішають сварки, виникають розбіжності в поглядах. Через кілька місяців постають питання: Навіщо ми одружились? Чому вона так змінилась після заміжжя? А що, коли я вийшла не за ту людину?
Чи можуть такі відносини відродитися? Так, звісно, але лише тоді, коли пара усвідомить природу любові та дізнається, як виражати свої почуття так, аби їх прийняли та зрозуміли кохані.
П’ять мов любові
Те, що дає змогу дружині почуватись коханою, не обов'язково викликає в чоловіка такі ж самі відчуття. Ба більше, ми виражаємо свої почуття в певний спосіб і хочемо, щоб нам відповідали тим же. Відтак, стикаємось з розчаруванням. Чоловікові виявляється недостатньо турботи та обіймів, він хотів би проводити із вами більше вільного часу. Дружині ж бракує компліментів, заохочень та щоденних розмов.
Чому так відбувається? Невже наші почуття не є щирими? Проблема не в щирості нашої любові, а в тому, що ми виражаємо її по-різному. Для кращого розуміння, з’ясуймо, які є мови любові:
1. Слова підтримки, підбадьорення, заохочення
"Ти виглядаєш чарівно сьогодні"," Я дуже ціную те, що ти зробив…", "Мені особливо подобається, коли ти… " Слова любові можна зосередити на зовнішності, певних рисах характеру чи особливостях людини. Важливо також звертати увагу на їхніх стараннях та допомогу вам чи іншим членам родини.
2. Подарунки
Подарунки промовляють: "Я думав про тебе". Вони не повинні бути дорогими, їх можна виготовити своїми руками або ж виявити в красі природи. Приміром, можна подарувати коханій чарівну мушлю, яку ви знайшли під час пробіжки на узбережжі. Або ж влаштуйте романтичну вечерю на казковій галявині, адже це місце точно не залишить її байдужою.
3. Дії служіння і жертовності
Приготування їжі, миття посуду, скошування трави, прогулянки з собакою, зміна підгузника дитини чи допомога з уроками. Ви можете згадати східну приказку: "Дії говорять голосніше, ніж слова". Це особливо слушно тоді, коли мовою любові вашого чоловіка чи дружини є турбота і допомога в буденних справах.
4. Якісний час
Це не означає перегляд телебачення разом. Це означає дивитися один на одного, коли ви розмовляєте за вечерею, в кафетерії чи під час прогулянки містом. Якщо ваш подруг скаржиться: "Ми просто не проводимо час разом". Він або вона не говорить, що ви не живете в безпосередній близькості один від одного, вони наголошують на тому, що ви не приділяєте їм достатньо уваги.
5. Фізичні доторки
Обійми, поцілунки, тримання за руки чи погладжування спини. Для людей такої мови любові вкрай важлива близькість.
Насправді, прояви любові кожного із нас грунтуються на цих п’яти наріжних каменях, які складають ієрархію вираження почуттів. Але все ж одна із цих мов любові є для нас основною. Це можна порівняти із рідною мовою людини. Ви можете знати різні іноземні мови, але все ж мислити українською. Адже саме нею ви сказали свої перші слова, саме цією мовою для вас матуся співала колискові, це мова вашого серця та найважливіших спогадів. Те саме і з мовою любові.
Проблема полягає в тому, що ми, природно, схильні говорити своєю власною мовою любові, а не мовою любові нашої дружини чи чоловіка. Ми припускаємо, що те, що змушує нас відчувати себе коханими, змусить його чи її почувати себе коханим. Це помилкове припущення. Якщо ви хочете бути ефективним у збереженні живої емоційної любові у шлюбі, ви повинні виявити і навчитися говорити мовою любові вашого подруга.
Як виявити основну мову любові подруга
Пропонуємо три простих способи. По-перше, спостерігайте за поведінкою коханих. Як вони висловлюють любов та вдячність іншим? Обіймаються чи, переважно, підтримують словесно? Як ставляться до сюрпризів і чи люблять їх робити?
Еріка дізналася про те, як важливо щодня звертати увагу на поведінку чоловіка та виявила цікаву закономірність в діях коханого. "Чоловік раптово взяв мою машину і вичистив її всередині та помив ззовні, аби здивувати мене",- сказала вона. "Якось я вийшла з кімнати і побачила, що на столі стоїть смачний сніданок. Раніше я не звертала уваги на такі прояви любові, але з часом почала шукати можливості, як би зробити коханому приємне та допомогти в чомусь побутовому. Він, натомість, збагнув мою мову любові та частіше почав підтримувати і заохочувати словесно».
Історія Еріки ілюструє, що на ранніх стадіях шлюбу ми часто говоримо своєю власною мовою любові, а не мовою любові нашого подруга. Отже, незважаючи на те, що наша дружина любить нас, ми насправді не відчуваємо цього.
Друга пропозиція – записати скарги вашого чоловіка, які й покажуть, що саме його не влаштовує. Якщо він каже: «Ми більше не проводимо час разом», він говорить вам, що його любовною мовою є якісний час. Якщо вона каже: "Я не знаю, чому ви не можете допомогти мені по дому" показує, що дії і є її мовою любові.
Третя пропозиція полягає в тому, щоб записати те, про що найчастіше любить говорити ваш подруг. Якщо він чи вона запрошують вас прогулятися після обіду або ж провести разом вихідні за містом, вони просять про якісний час. Якщо, вирушаючи у поїздку завжди привозять вам різні дрібнички, то їхня мова любові – подарунки.
Відразу після того, як ви виявили мову любові свого подруга, вам буде складно застосовувати її на практиці.
Тут можна провести аналогію із малюком, який навчається говорити. Його слова спрощені, приголосні упущені, а деякі предмети взагалі мають іншу назву – так як зручно вимовляти дитині.
Якщо батьки рідко вас хвалили, вам буде важко виражати свої почуття словесно. Якщо в дитинстві ви отримували подарунки лише на День народження, то спонтанні сюрпризи без прив'язки до дати, можуть здатись вам недоречними. І так із кожною мовою любові, якою ви послуговувались в житті вкрай рідко.
Після того, як ви зрозумієте важливість однієї з п'яти мов любові для вашої дружини, ви будете вмотивовані опанувати її, аби налагодити взаємини. Усвідомлення емоційних потреб подруга є однією з фундаментальних основ щасливого подружнього життя.
А що, коли подруг не може вивчити вашу мову любові?
Що робити, якщо ви розповіли чоловікові чи дружині про свою мову любові, а вони все одно її не зрозуміли, або ж не послуговуються нею в щоденному житті.
«Ми з чоловіком повні протилежності. Я екстраверт, а він спокійний і виважений інтроверт. Подібно до того, як наші особистості відрізняються, так і наші мови любові є відмінними. Мені потрібно було трохи часу, аби збагнути, що він не любить дарувати подарунки та квіти без приводу.
Розуміння відмінностей мов любові дає змогу цілісно дивитись на наші стосунки. Хоча коханий рідко говорить про свої почуття, він демонструє свою любов через турботу. Щодня готує донечці ланч-бокс, щотижня пилососить та купує продукти. Так, прибирання не дуже романтичне заняття, як побачення в ресторані чи похід в кіно, але мені важливо розуміти мову любові свого чоловіка. Навіть, якщо вона цілком протилежна моїй»,- Єва з Австралії.
«Історія Єви ілюструє потужний емоційний прорив. Її чоловік так і не навчився робити сюрпризів без прив’язки до конкретних дат та влаштовувати спонтанні романтичні побачення. Єва розуміє, що існують різні мови любові та приймає їх особливості. Вона навчилась цінувати чоловіка за те, що він робить для сім’ї, а не зосереджуватися на тому, чого він не робить», – доктор Гері Чепмен.
Переклад: Уляна Іванишин
Джерело: Mastering your spouse's love language by Gary Chapman
Фото: healthywomen.org, Інститут родини і подружєнього життя