Що таке наставництво і хто такий наставник?
Основною ціллю наставництва є підготовка дитини-сироти до самостійного життя шляхом розвитку її потенціалу, впевненості у власних силах, визначення життєвих цілей, формування людських взаємовідносин, культурних, моральних, духовних цінностей.
Наставник – це турботливий дорослий друг, який стає для дитини чи підлітка значущою людиною, яка хоче і може присвячувати їй свій час, знання та сили.
Завдання наставника:
- Формувати емоційно вагомі, стабільні і довготривалі стосунки в житті дитини-сироти, підтримувати і розвивати позитивні цінності та культурний спадок дитини;
- Допомагати дитині розвинути свій потенціал та розкрити свої сильні сторони.
- Сприяти у визначенні дитиною(зокрема , підлітком) власних індивідуальних цілей і шляхів їх досягнення;
- Передавати досвід та знання дитини, стимулюючи її правильний життєвий вибір, підтримуючи успіхи у навчанні, підвищуючи самооцінку. Сприяти формуванню у дитини (особливо у підлітка) навиків самостійного життя.
Завдяки спільному проведенню часу та іграм, Наставник відкриває для Вихованця нові знання та досвід, стимулює прийняття дитиною рішень щодо правильного життєвого вибору, підтримує успіхи у навчанні, тим самим підвищуючи її самооцінку.
Наставнику важливо стати дитині другом та порадником, бути достойним прикладом для наслідування, допомогти дитині розвивати свої здібності та таланти. Наставник повинен бути готовим присвячувати себе дитині не чекаючи подяки.
Наставництво (один в один) передбачає взаємовідносини одного дорослого з однією дитиною. Наставник повинен зустрічатися зі своїм вихованцем як мінімум чотири рази в місяць впродовж не менше року. Трапляються і винятки з цього правила, наприклад, у випадках Наставництва в школі,термін якого співпадає з навчальним роком та іншими видами позакласної роботи. За таких обставин дитина від самого початку повинна знати, як довго вона може розраховувати на ці стосунки для того щоб справдились її очікування.
Наставництво за допомогою Інтернету та електронної пошти об’єднує одного дорослого та одну дитину. Пара спілкується через Інтернет в щонайменше раз в тиждень протягом півроку і довше. Ця форма Наставництва передбачає зустріч. Наставник виступає в ролі порадника в шкільних справах, допомагає при виборі професії. Наприклад, допомагає Вихованцю написати шкільний реферат або обговорює кар’єрні можливості дитини. Наставництво за допомогою електронної пошти може успішно практикуватися в інших формах, наприклад в період відпустки.
Наставники можуть допомогти своєму вихованцю у таких напрямках:
- Допомога в навчанні й у всебічному розвитку дитини:
- допомагають дітям навчатися в школі (робити домашнє завдання) і вдосконалювати академічні знання;
- Організовують та проводять різноманітні гуртки.
- Соціалізація дітей (формування навиків самостійного життя):
- Допомагають підвищити самооцінку своїх Вихованців;
- Підтримують Вихованців в їхньому застосуванні нових моделей поведінки;
- Наповнюють вільний час дитини сенсом;
- Допомагають дітям розвивати їхні комунікативні здібності, а також вчать будувати стосунки з різними людьми;
- Сприяють формуванню вміння контролювати свої емоції і спілкуватися з незнайомими особами, а також розвивають навички вирішувати конфлікти, формують у дітей почуття відповідальності, навчають самостійно приймати рішення;
- Сприяють формуванню у дітей побутових навичок (догляд за собою, приготування їжі, планування бюджету, купівля і ін.);
- Забезпечують правову обізнаність, попередження ризиків, пов’язаних з торгівлею людьми.
- Профорієнтація підлітків:
- Допомагають підліткам будувати плани на майбутнє в області кар’єри і дотримуватися поставлених цілей;
- Можуть використовувати свої особисті контакти для того, щоб допомогти підліткам познайомитися з професіоналами різних виробничих сфер, знайти можливості для влаштування на роботу чи проходження необхідного навчання;
- Знайомлять Вихованців з різними організаціями;
- Вчать підлітків процесу пошуку роботи, формують навички відповідального відношення до роботи, стабільної життєвої позиції.
Дивись про проект "Наставництво" ТУТ – Знаки часу. Випуск 116. Шептицький – “таточко” для сиріт і великий опікун молоді
Праведний Митрополит Андрей Шептицький – "Надорожчий таточко" див. ТУТ
Будь зі мною, мій наставник див. ТУТ
Блаженніший Святослав до "Всеукраїнського Дня молитви за сиріт" див. ТУТ
Блаженніший Любомир до "Всеукраїнського Дня молитви за сиріт" див. ТУТ
"День молитви за сиріт" див. ТУТ
В Києві помолились за дітей сиріт в рамках «Всеукраїнського Дня молитви за сиріт» див. ТУТ
Соціальне служіння УГКЦ дітям див. ТУТ
Про день молитви за дітей сиріт див. ТУТ
Відгуки про проект: "Мій друг наставник – стань наставником для дитини-сироти" див. ТУТ
Логотипи до "Дня молитви за дітей сиріт"
База даних дітей-сиріт див. ТУТ
Наш логотип у Івано-Франківській Архиєпархії:
Якщо Вам 18 років і більше, у Вас є бажання допомагати іншим, Ви відкрита, щира людина, володієте терпінням та бажанням слухати, у Вас є досвід в будь-якій сфері людської діяльності, Ви вмієте планувати час і ставити життєві цілі, якщо Вас легко чомусь навчити і Ви здатні навчати іншу людину, а також любите дітей – Ви безумовно можете бути з нами.
З благословення єпископа-помічника Івано-Франківського Преосвященного Кир Йосафата (Мощича), МЗСАА відповідальним у Івано-Франківській Архиєпархії є ієрей Ярослав Ілюк – 097 711 78 05.