Опитування за 2016 рік про особливості користування електронними ЗМІ, зокрема його часової тривалості, яке провела неурядова організація з питань захисту прав дітей й вивчення рейтингів ЗМІ Common Sense Media (США), охопило майже 1800 батьків, у яких є діти віком від 8 до 18 років. Середня кількість часу, який батьки проводили біля екранів будь-яких електронних гаджетів (комп’ютерів, телевізорів, смартфонів, рідерів) кожний день, становила: 9 годин 22 хвилини. Так, в середньому, лише одна година 39 хвилин користування було пов’язано з роботою і 7 годин 43 хвилини – з особистими інтересами.
Саме це одна з причин, чому все частіше лунає рекомендація для сімей визначити конкретні зони і час, вільні від користування електронними гаджетами. Джеймс П. Штейер, голова Common Sense Media, говорить про ідею «сакрального простору», яку відстоює Шеррі Теркл, професор Массачусетського технологічного інституту і автор книги “Reclaiming Conversation: The Power of Talk in a Digital Age” (Відкриття діалогу і сили спілкування у цифрову епоху) за 2015 рік.
Важливо врегулювати використання пристроїв, тобто відкласти їх в сторону, щоб мати час вільний від перегляду екранів, і щоб просити дітей відключись, показавши, в першу чергу, приклад дорослих. І це, безумовно, додасть пікантності життю сім’ї, коли діти зрозуміють, що ті ж самі правила стосуються усіх членів: що татові буде догана за те, що він потайки переглядає телефон під столом підчас вечері, чи мамі – за те, що паркується у відведених місцях для нічної зарядки гаджетів, чи дітям.
Ось моя п’ятірка місць «сакрального простору», але кажучи відверто, вони є «рекомендаційними», оскільки треба прикласти зусиль, щоб вони стали хорошою звичкою, зокрема у моєму випадку.
У ліжку
Винести телевізор з дитячої спальні, щоб не тривожив дитину підчас сну, – це стара педіатрична рекомендація ще з того часу, коли ми найбільше переймались переглядом телевізора. Сьогодні ми підкреслюємо необхідність винести смартфони зі спальні, з чим багато хто з дорослих має трудність, що на думку більшості має вирішальне значення у поліпшенні сну і зміцненні здоров’я. Ті з нас, у кого діти перебувають на даний момент не вдома, звичайно, оправдовуються, що телефон слід тримати у спальні на випадок, якщо дитина подзвонить, однак тоді телефон мав би лежати на іншій стороні кімнати, а не на нічному столику.
За столом
Коли сім’я збирається за обіднім столом, то правила поведінки за столом пропонують відкласти будь-які гаджети. І також це означає, що батьки опиняться у халепі, якщо не дотримуються цього правила, і не допоможе їм оправдання, що вони хочуть знайти у Google інформацію, щоб підтримати сімейну дискусію за столом про питання з історії, літератури чи про старий відомий фільм, тому що усі інші члени сім’ї знатимуть, що ще ви будете робити, узявши до рук гаджет.
Читаючи книгу
Хоч особисто я не читаю книги у електронному форматі, проте я звик переглядати свою електронну пошту. А гаджети використовують, щоб прочитати різну інформацію, а не лише для читання книг. Якщо ви вирішили прочитати разом з сім’єю більше книг протягом року, щоб корисно проводити час за сімейним читанням і обговоренням прочитаного, то можна використовувати гаджет для читання електронної книги, але у цей час слід відмовитись від перегляду інших програмних вікон на екрані.
Прогулюючись просто неба
Варто проводити вільний час разом з сім’єю на свіжому повітрі, відклавши на той період усі гаджети. Перегляд екрану гаджету підчас прогулянки робить її одноманітною й трохи нецікавою, краще прийняти свідоме рішення вийти на вулицю і насолоджуватись усім, що побачимо, навіть коли це означає втрачений шанс зробити фото чи відео. Проведення якісного сімейного часу разом також вимагає поставити телефон на особливий режим для подорожей «політ», тобто використовувати гаджет лише як фото/відео камеру, чи для орієнтації по території на електронній карті, у разі необхідності.
У машині
Це складніший випадок для багатьох сімей, бо екрани гаджетів у машині можуть стати у пригоді підчас тривалих поїздок, особливо коли поруч сидять брати і сестри. Однак спільна поїздка автомобілем може бути корисною для сімейного спілкування (хоч не завжди в хорошому сенсі). Часто найбільш необережні розмови дітей шкільного й підліткового віку мають місце, коли один з батьків веде машину, коли є нагоди поговорити про різні речі, тому варто у такі моменти відмовитись від перегляду своїх гаджетів. Ви пам’ятаєте, що водій не може дивитися на екран підчас водіння, тому доросла особа, яка сидить поруч, теж повинна дотримуватись правил, і не відволікати увагу водія гучними іграми на своєму гаджеті.
Джеймс П. Штейер зазначає, що вищезгадане опитування показало, що батьки звертають увагу на те, як їхні діти використовують електронні ЗМІ і вважають, що контроль і врегулювання дитячого перегляду медія – це їхня відповідальність. Насправді, дві третини батьків вважають, що такий моніторинг є важливіший, ніж пошана приватного життя їх дітей.
Роль батьків повинна також включати усвідомлену ними готовність «використовувати медіа і нові технології для якісного сімейного часу, – каже Штейер, – Добре для батьків разом зі своїми дітьми дивитись, грати і слухати, тобто користуватись медіа і технологіями, та питати дітей про те, що вони бачать і чують».
Нові дороговкази використання електронних гаджетів дітьми шкільного й підліткового віку, видані в жовтні минулого року Американською академією педіатрії, пропонують сім’ям розробити і регулярно оновлювати сімейний план перегляду електронних медія, використовуючи запропонований онлайн-ресурс, який допомагає врахувати індивідуальні звички й цілі сім’ї, й визначити час і місця вільні від гаджетів. Сімейний план буде корисний як для батьків, так і дітей, які полюбляють переглядати електронні медія.