Після вироку Верховного суду США, який на минулому тижні легалізував одностатеві подружжя в усій країні, у багатьох консервативних штатах на Півдні виникли спроби протиставлення таким шлюбам, виходячи з мотивів релігійної свободи.
Після рішення суду, яке завершило багаторічні спори щодо визнання одностатевих зв’язків шлюбами для всіх 50 штатів, багатьма містами Північної Америки прокотилася хвиля радості прихильників гомосексуальних зв’язків. Водночас же у штатах консервативного Півдня і Середнього Заходу виникли заклики скасувати цю постанову, змінивши американську конституцію. Республіканський сенатор Тед Крус із Техасу закликав прийняти поправку, яка заборонить подружжя осіб однієї статі.
Однак — і це визнають інші республіканці — це малореальне, оскільки зміна конституції вимагала би підтримки понад двох третин голосів Конгресу і ратифікації з боку трьох чвертей штатів США. «Це не вдасться, — сказав глава республіканської більшості в сенаті Мітч МакКоннел. — Я завжди вважав, що подружжя це інституція між одним чоловіком та однією жінкою, але Верховний суд вирішив інакше. Тепер це закон цієї держави».
У більшості графств 13 консервативних штатів, де одностатеві подружжя досі були нелегальні, урядовці — хоч і дуже неохочо — допасувалися до вироку Верховного суду і почали вділяти шлюби геям і лесбіянкам. Влада штату й урядовці визнають, що не можуть ігнорувати постанови Верховного суду і поступово впроваджують його в дію. Але багато республіканців у Конгресі та представники властей консервативних штатів уже заявили, що протидіятимуть одностатевим шлюбам і захищатимуть релігійну свободу.
В Техасі та Лухзіані представники властей прямо порадили урядовцям, які вділяють шлюби, аби вони — якщо мають застереження релігійного характеру — відмовляли у наданні таких шлюбів. «Кожен, хто в ім’я своїх релігійних переконань відмовить уділення шлюбу одностатевій парі, має на це право, а в разі судового позову ми будемо його захищати», — заявив у неділю генеральний прокурор штату Техас Кен Пакстон. Оскільки відмова визнати шлюбом гомосексуальну пару може коштувати чималого штрафу й навіть судового позову, Пакстон обіцяв таким урядовцям безкоштовну адвокатську допомогу.
В Алабамі верховний суття штату Рой Мур, противний гей-подружжів, підписав інструкцію, щоб не видавати шлюбних документів гомосексуальним особам упродовж 25 днів. У деяких графствах навіть затримано уділення шлюбів узагалі, також і нормальним гетеросексуальним парам. Також у Луїзіані губернатор Боббі Джіндал сказав: ті урядовці, хто має «моральні застереження», не повинні вчиняти всупереч своїй вірі, та обіцяв, що Луїзіана підпорядкується постанові Верховного суду допіру тоді, коли отримає інструкції від федерального суду.
Очікується, що консервативні штати, які зрештою будуть змушені погодитися з вироком Верховного суду, підуть шляхом Північної Кароліни, де ще раніше федеральний суд постановив скасувати заборону одностатевих подружжів. Але після того, як працівники цивільних установ загрозили звільненням з праці, парламент штату ухвалив закон, який дає їм право відмовляти в уділенні шлюбів гомосексуальним парам, якщо це незгідне з їхньою релігією.
«Релігійна свобода — це те, на чому збудовано нашу країну. Паломники прибули в Америку, бо були переслідувані в Європі за свої релігійні переконання», — сказала голова коаліції на захист релігійних цінностей у Північній Кароліні Темі Фітцджеральд. Вона заявила, що їхня та подібні організації надалі боротимуться за свободу релігії, так, щоб захищати християн, мусульман чи індуїстів «від дискримінації з боку уряду».
Експерти нагадують, що постанова Верховного суду жодною мірою не зобов’язує жодну з Церков уділяти Таїнство Шлюбу одностатевим парам. Тим не менше, вони визнають, що, попри вирок Верховного суду, дебати на тему гей-подружжів у США ще не завершилися. Зокрема, разом із легалізацією одностатевих шлюбів у глибоко релігійних штатах виникнуть нові спори: наприклад, про визнання батьківських прав.