День, коли ваша наймолодша дитина покидає дім, через те, що їде навчатись в інше місто, знайшла хорошу роботу в столиці чи одружилась, є настільки важливим, як і той, коли ви вперше принесли додому свого первістка.
Зненацька те, що було для вас стільки років пріоритетним: бути хорошими батьками та дбати про добробут дітей, – стає не таким важливим. Проте це не привід впадати у відчай. Цілком можливо, що зараз ви почуваєтесь сумними та пригніченими. В будинку не чути дитячого сміху, немає гамору, розкиданих іграшок, косметики вашої доньки чи книжок сина. Ви почуваєтесь самотніми і мрієте повернути час назад, аби знову і знову проживати будні зі своїми дітьми. Та замість того, щоб згадувати, як це було, задумайтесь над тим, чим би ви хотіли зараз зайнятись. На що перевести свою увагу та вільний час. Можливо розпочати власну справу чи відправитись у подорож?
Більшість батьків, чиї діти виросли, не знають, чим заповнити час, який вони звикли приділяти своїм синам та донькам. Непогано було б розпочати із занять, які приносили вам радість у дитинстві чи юному віці. Можливо, ви любили малювати чи танцювати? А що, коли вам подобалось брати участь у виставах чи концертах, чому б не спробувати? Либонь, серед речей на горищі завалялися ракетки та тенісний м’ячик, а як давно ви займались плаванням? Спробуйте обрати для себе якесь цікаве заняття, так ви зможете завести нові знайомства та оживити будні.
Батьківство потребує багато часу, проведеного разом із дітьми вдома та різних громадських місцях. Ви вже перейшли той етап, коли потрібно детально планувати кожен день: відвезти сина до стоматолога, піти на презентацію проекту доньки, організувати відвідини зоопарку на вихідних. Отож, зараз чи не найкращий час, аби вийти за межі звичного графіку та побачити світ. Ви можете відправитись у далеку мандрівку в якусь екзотичну країну, побувати на островах чи поїздити довколишніми містами. Ваші поїздки більше не потрібно співставляти із шкільними канікулами і святковими урочистостями у навчальних закладах.
Спочатку, видається, що ви не зможете скласти ніяких планів на майбутнє. Ваш великий сімейний будинок вже тривалий час нагадує музей, який зберігає минулі спогади та експонати. Можливо, зараз саме час, аби освіжити інтер’єр у вітальні, перефарбувати стіни, придбати нові штори чи додати якихось цікавих декоративних елементів. Процес переосмислення житлового простору не тільки захопливе заняття, але й чудова можливість переключитись на інший лад та легше адаптуватись до нових умов.
Якщо наразі, ви не готові до суттєвих змін у помешканні, то розпочніть звикання із того, що зачиніть двері кімнат, в яких мешкали ваші діти, та практикуйте прогулянку повз них. В той же час намагайтесь більше думати про те, що приготувати на вечерю, як провести вихідні, згадайте про улюблений фільм чи книгу.
З огляду на те, що тепер ви мешкаєте лише вдвох, у вас знизились витрати на їжу та комунальні послуги. На ці кошти ви можете щось придбати, або ж просто заощадити їх на майбутнє. Окрім цього, у вас з’явилося більше часу одне на одного – ви можете сходити у театр, ресторан чи просто на прогулянку. Чоловік може зібрати друзів та поїхати порибалити, а дружина зустрітись із подругами та обговорити кулінарні страви чи відправитись на шопінг. Чим би ви не хотіли зараз зайнятись, ви можете планувати своє дозвілля згідно власних бажань, а не потреб чи очікувань дітей.
Перш, ніж у молодого подружжя з’являються діти, вони насолоджуються спільним часом та мріють про велику щасливу сім’ю. Усі ми усвідомлюємо, що їхні дітки будуть рости та розвиватись: від немовляти до дошкільнят, далі будуть школяриками, студентами, випускниками навчальних закладів та працівниками в певних галузях. Проте більшість не задумується про те, що буде тоді, коли їхні діти виростуть та вирішуть покинути сімейне гніздечко.
Тоді в батьків розпочнеться нове життя: не менш цікаве, щасливе та захопливе. Вони можуть спостерігати за успіхами своїх вже дорослих дітей, влаштовувати родинні заходи, проводити час із онуками та знайти ще більше часу на себе та своє подружжя. Життя після дорослішання дітей прекрасне – головне звикнутись із новою роллю та дозволити всьому хорошому відбутись із вами!
Переклад: Уляна Іванишин
Джерело: Why Empty Nesters Need to Keep Planning and Dreaming by Sharon Greenthal
Фото: thespruce, Інститут родини і подружнього життя