Чому чоловік і жінка створюють сім’ю? Відповідь проста і водночас глибока: оскільки хочуть поєднати свої життя у глибокоінтимний спосіб. Людині притаманне потужне прагнення близькості з іншою людиною, бажання бути пізнаною й пізнавати іншу особу, бути любленою і кохати іншу людину без жодних застережень.
Побутує вислів: «Наші душі палко жадають близькості». Чому? Чи лиш через те, що кожній людині притаманне природнє бажання продовження роду та статевої близькості? Чи через самотність? Через відчай одинокого життя? Чи через те, що людина нудить світом?
Мабуть, що – ні. У природу людини було закладене сильне прагнення любові, близькості з подібними до себе особами. Кожна людина має вроджену здатність налагоджувати особистісні стосунки з іншими людьми.
Англійською мовою слово близькість звучить як «intimacy». Його можна смислово розшифрувати як «in-to-me-see», дослівно переклавши, як «заглянути всередину мене». Це означає, що особа здатна заглянути з повагою у внутрішній світ іншої людини, яку кохає, і розпізнати цілісну красу іншої людини.
Якщо у стосунках відсутня близькість, тоді партнери почувають себе некомфортно разом, мають думки про те, що ними ігнорують, що їх просто не помічають.
Згідно онлайн-словника Dictionary.com, «близькість – це вияв тісного союзу або поєднання двох осіб в дуже близький спосіб, так що виникає нова дійсність». «Інтимна близькість» безперечно передбачає фізичну близькість, але не зводиться лише до фізичних статевих стосунків. Подружня любов включає секс, іншими словами, інтим, бо так повинно бути. Проте подружні пари з довшим стажем сімейного життя свідчать, що статеві стосунки – це лише один з багатьох виявів подружньої близькості.
У своїй англомовній книзі «Soul Cravings» Ервін МакМанус (Erwin Raphael McManus) пише: «Секс може бути найінтимнішим та найпрекраснішим виявом любові, однак ми обманюємо себе, коли поводимось так, немов секс – це доказ любові. Багато чоловіків вимагає сексу як доказу любові, багато жінок вступають у статеві стосунки, сподіваючись на тривале кохання. Дійсність така, що живемо у світі споживачів, які легко ранять одне одного, лише щоб приглушити біль самотності. Усі ми прагнемо близькості, а фізичний контакт лише на мить виглядає як інтимна близькість».
Інші види подружньої близькості це: емоційна, інтелектуальна спільність, щиросердечні розмови, спільна праця задля осягнення одних і тих самих цілей, а також духовна близькість.
Чесність, відкритість, готовність прощати образи – це передумови близькості. А також: добре пізнання одне одного, повна довіра, впевненість у тому що нас свідомо не образять, беззастережне дарування себе одне одному, подолання страху перед майбутнім.
Емоційна близькість будується завдяки щирому обміну своїми радощами, страхами, розчаруваннями, смутком, почуттями гніву один на одного. Близькість виключає те, що подруги будуть горланити, кричати один на одного, будуть влаштовувати сімейні бійки, або відверто ділитись потаємними переживаннями. Навчитись говорити про ці справи з глибокою повагою і тактом – це виклик для кожної сім’ї. Часом подруги побоюються відвертого спілкування, вдаються до емоційного самозахисту, однак поглиблення довіри з часом сформує почуття емоційної безпеки та відкритості.
Емоційна близькість – це найсильніший зв’язок, що поєднує подругів. Тому, коли дружина або чоловік починає ділитись потаємними, особистісними думками, почуттями, пережиттями з сторонніми людьми, або у соціальних мережах, то власноруч руйнують емоційну сімейну близькість. Така поведінка залишає негативні почуття, на зразок подружньої зради, і поволі веде до позашлюбної пригоди.
Інтелектуальна близькість будується через відвертий діалог про ментальні процеси, що нуртують у нашому мозку, щирий обмін своїми думками. Це обговорення нещодавно прочитаної книги, переглянутого фільму чи п’єси, аналіз подробиць сюжету тощо. Це спільний похід на концерт й обмін враженнями від нього. Це обговорення певних соціальних, політичних чи релігійних питань. Подібна діяльність не вимагає, щоб обоє подругів мали однаковий рівень освіти, лише щоб було спільне прагнення нових знань.
Щиросердечними розмовами плекаємо емоційну та інтелектуальну близькість. Щоденний діалог про буденні, навіть малозначимі, справи – завжди доречний. Це справи дітей, проблеми на роботі, спільні плани або обмін веселими жартами, аби розрядити ситуацію.
Іноді інтимна близькість настає без слів. Це особливі моменти спільного перебування поруч, обмін вирозумілими поглядами очей, спільна мовчанка, оглядання краси довколишнього світу, своєчасне підбадьорення або співчуття з приводу сімейного горя. Це моменти задоволення після спільної праці, результативної участі в соціальному проекті тощо.
Духовна близькість також присутня у сімейному житті: це участь не лише святих, чи втаємничених людей, а кожного подружжя. Молитва – це могутній засіб формування такої близькості, бо це особиста зустріч з Богом й самим собою. Спільна сімейна молитва перед чи після споживання їжі, вранці або ввечері будує цю близькість. Спільні релігійні традиції допомагають поглибити душевний зв’язок між подругами, бо вимагають нашої спільної участі та турботи про потреби кожного.
Близькість також відкриває шлях до інтиму, тобто статевих стосунків. Це фізична близькість між подругами, це захоплення від об’явлення природної краси тіла та душі коханої людини, це ранимість до необережних слів чи дій найближчої тобі людини, це й зловживання тією близькістю задля отримання особистого задоволення від стосунків. Це дуже інтимний момент спілкування. Статеві стосунки – це вияв цілковитого дарування себе іншій людині, беззастережної довіри, який зарезервований лише для коханої людини. Інтим – це момент свята, коли переживаємо неймовірну радість, коли звільняємось від апатії життєвих буднів. Також це причетність до невимовного чуда народження нового життя, яке приймається, як результат любовного єднання.
Незважаючи на нашу недосконалість, кожен з нас повинен залишатись людяною, благородною людиною. Кожен шлюб далекий від ідеалу сім’ї, бо іноді ображаємо свого подруга, завдаємо болю, руйнуємо довіру своїми вчинками. Під час випробувань та спокус подружжя може звертатись до накопиченого ними «запасу любові», попереднього досвіду близькості, щоб черпати необхідні сили для змін, вибачення, оновлення стосунків. Спільне проходження складніших чи простіших сімейних криз – це також моменти налагодження інтимної близькості у подружжі. Усе це можливо зробити лише шануючи людську гідність кожного з подружжя.
Переклад та доопрацювання статті: Ігор Леньо
Джерело: Sex and Intimacy
Фото: foryourmarriage.org, Інститут родини і подружнього життя