Для більшості людей сім’я асоціюється з найбезпечнішим місцем на Землі. Це ті люди, котрі можуть прикрити твою спину, коли ти цього потребуєш. Однак, що робити коли сім’я перетворилась на місце страждання та несприйняття?
У сучасній психології все частіше послуговуються словосполучення «токсичні родичі». Можливо, Ви думаєте, що це не Ваша історія. Однак спробуймо розібратись, що означає сам термін «токсичний».
Токсичний – це щось, що шкідливе для здоров’я та у разі тривалої дії може бути навіть смертельним для людини. Отож коли ми використовуємо термін «токсичні родичі» власне у цьому значенні, тоді вираз набуває сенсу. Відтак, слід перестати підтримувати міфічні родинні зв’язки, з тими особами, які негативно впливають на ваше психічне здоров’я. Якщо щось перешкоджає вашому щастю, миру та добробуту, психічній та психологічній стабільності, то цілком правильно позбутись джерела страждання, адже страждати не є Вашим обов’язком.
Як розпізнати «токсичних родичів»
1. Вони постійно всіх осуджують
Іноді, конструктивна критика прийнятна та навіть потрібна, адже може допомогти досягнути нових висот. Однак зовсім не постійно повторювана, наполеглива, та така, про яку не просять чи висловлена без потреби. Головною метою такої критики є занизити самооцінку та похитну впевненість особи у власних силах.
Авторами цієї критики можуть бути члени родини чи друзі. Виражальною ознакою таких осіб є постійне бажання змусити людину відчувати себе незручно та принизливо.
2. Вони намагаються над вами панувати
Такі особи завжди намагатимуться панувати над вами, постійно чіплятимуться, ба навіть, залякуватимуть і все це з єдиною метою – підпорядкувати собі. Вони постійно відстоюють власну позицію, навіть тоді, коли всі довкола знають, що вона хибна. Ви ж слухаєте їх лише для того, щоб уникнути сімейних сцен.
3. Вони прекрасно маніпулюють
Щойно ви спробуєте віддалитись від недоброзичливців, як вони стають надзвичайно лагідними та покладистими. Інтенсивно пропонують допомогу. Та справжня мета такої поведінки криється в тому, щоб знову зробити вас заручниками. Відтак, доки ціль не буде досягнуто, вони поводитимуться вкрай турботливо. А опісля, за першої ж нагоди скористаються шансом, аби вкотре вас образити чи принизити.
А що, коли людина змінилась?
Особи, про яких йдеться, зазвичай будуть поводитись добре та ставитись позитивно до своєї жертви лише впродовж нетривалого часу. І як тільки, ви поведетесь, знову візьмуться за старе – до своєї маніпулятивної поведінки.
4. Вони – мелодраматичні
Драма – їхня друга природа. В одному випадку вони будуть ридати, копіювати певну обрану модель поведінки та скаржитись. В іншому – прикидатись найбільшим оптимістом на планеті.
Вони можуть залюбки захворіти вигаданою хворобою, якщо ви будете їх підтримувати та розраджувати. Розповідатимуть драматичні історії з життя та про всі випробування, що випали на їхню нелегку долю. Не забувши при тому наголосити на тому, скільки надій вони покладали саме на вас. Все це лише для того, щоб знову зачепити вас, а відтак спровокувати нові труднощі та проблеми.
5. Вони змушують сумніватись
Ці родичі завжди стверджують, що вони ніколи не говорять нічого поганого. Навіть тоді, коли ви та вся ваша родина впенені в протилежному. Якщо ж ви спробуєте заперечити, то вони просто звинуватять вас у всіх можливих гріхах. Зі сторони, може видатись, що це всього-на-всього невічлива поведінка, та, насправді, це – одна із форм агресії.
6. Їхня присутність ніколи не приносить вам радості
Ви не маєте бажання відвідувати їх, щоразу шукаючи всілякі відмовки, лише для того, щоб триматись від них якнайдалі. Ви відчуваєте себе пригнічено та сумно у їхньому товаристві. Коли вони поруч, ви почуваєтесь вичерпаними та безсловесним. Не знаєте, про що з ними говорити, однак вимушені перебувати поруч.
Ваша оптимістична віра у сімейні цінності, змушує замовкнути ваш внутрішній голос, що ідентифікує дискомфорт кожного разу, коли ви поруч із такими особами.
Ви почуваєтесь дискомфортно та незручно поруч із ними
Ви не можете поділитись своєю радістю чи щастям з такими особами, адже кінцевим результатом буде чергова драматична історія про їхнє важке життя. Зрештою, вони ніколи не можуть почуватись щасливими. Відтак, не можуть співрадіти вашій радості та щастю.
Проте вони залюбки простягнуть руку допомоги, коли ви опинетесь в біді, адже вважають, що лише це допоможе виправити ситуацію. Відтак, ви ховаєте себе справжнього, одягаєте маску в їхній присутності та починаєте грати відповідно до їхніх правил.
7. Вони вважають себе досконалими
Вони в жодному разі й ніколи не вибачаються за свою поведінку, а особливо тоді, коли виставляють ваші помилки на всезагальний осуд. Прикриваючись тим, що вони, насправді, турбуються про вас. Таким чином, виходить, що не вони вас ображають, а ви їх.
В жодному разі не ведіться на ці хитрощі. Вони добре свідомі своїх діянь та знають, що з вами це спрацює. Тому замість того, щоб почуватись винними, усвідомте, що це всього лише один із їхніх прийомів.
Що ж робити з «токсичними родичами»?
Необхідно постати проти «токсичних родичів». Якщо ви нічого не зміните, то ваше психічне, фізичне та духовне здоров’я – постраждають, а ви щиро пошкодуєте про те, що не вжили жодних заходів у минулому.
Звісно, не з усіма родичами варто припиняти спілкування. Іноді ви можете взяти контроль над взаєминами та покращити їх.
1. Віддаліться від них
Це абсолютно нормально, якщо ви припините спілкуватись з ними на певний час чи навіть назавжди. Мінімізуйте контакти з ними, та в жодному разі не діліться з ними власними проблемами.
2. Усвідомте, що вони ніколи не зміняться
Іноді намагання змінити життя дорогих людей, може бути важким та виснажливим завданням. Розуміючи це «токсичні люди» – не зміняться, натомість, вам слід змінити своє ставлення до них.
3. Не довіряйте їм та не покладайтесь на них
У миті, коли такі люди надзвичайно добрі до вас, не поспішайте опиратись на їхнє плече. Зачекайте впродовж певного часу, і ви побачите, що це було правильне рішення.
Більшість «токсичних людей» – пліткарі, які без жодних закидів совісті розповідають всім про найбільш потаємні та душевні переживання, які їм довірили, навіть у присутності того, хто поділився з ними цими таємницями.
4. Виставляйте обмеження
Чітко визначтесь із тим, чого ви бажаєте. Майте відвагу повернутись спиною до цих людей. Окрім того, забороніть собі брати повну емоційну відповідальність за вашу родину. Захистіть себе, припиніть постійно турбуватись про "токсичних родичів".
5. Підтримуйте власну родину, однак перш за все турбуйтесь про себе
Абсолютно нормально, якщо всі довкола будуть вами незадоволені. Ви мусите визначити, що є добрим для вас, та чим ви хочете займатись. Золоте правило: «Будь-що, що змушує вас почуватись нещасним, незадоволеним не може бути перекинуте на інших членів родини! Той хто справді любить-зрозуміє».
Переклад: Назарій Петрів, Інститут родини і подружнього життя