Делікатність людського організму або, Таємниця природи єднання

В Українському Католицькому Університеті відбулась зустріч із Вікторією Торн, засновницею проекту «Rachel». В основі програми лежить служіння тим, хто причетний до аборту та важко переживає його наслідки. Окрім цього, Вікторія Торн виконавчий директор Національного Бюро з пост-абортного зцілення і примирення у Мілвокі та публічний лектор. Під час відкритої лекції вона розповіла про наслідки гормональної контрацепції, таємницю клітини та антропологію батьківства.

Природа сексуальності           

Коли впродовж десяти секунд, ми когось цілуємо, то передаємо понад 80 млн бактерій. З огляду на те, що бактеріальна флора партнерів у ротовій порожнині  відрізняється, під час поцілунку утворюється нове середовище. Якщо ви цілуєте партнера, з яким плануєте мати дітей, то це дуже добре, оскільки таким чином формується сімейна мікрофлора, яка в перспективі частково передасться й малюку.

Якщо впродовж трьох місяців жінки проводять разом час, то їхні менструальні цикли синхронізуються. Витоки цього можемо бачити ще у прадавні часи. Коли чоловіки ходили на полювання чи тривалі експедиції, їхні жінки постійно залишалися  разом. Після повернення чоловіки стикались з тим, що ледь не у всіх жінок у поселенні був плідний період. Як наслідок, через 9 місяців з мінімальною різницею народжувались діти.

Коли в жінок овуляція, вони виглядають більш розкуто та пахнуть по-іншому. Відтак, наші партнери можуть це легко розпізнати. Від того в них підіймається рівень тестостерону, вони стають більш зацікавленими, збудженими та інколи навіть агресивними.

Ви можете робити все, що завгодно, але це не означає, що воно не матиме впливу на ваше тіло. Колись говорили, якщо входити у численні інтимні стосунки з різними партнерами, то жодних наслідків для організму не буде. Це хибна думка. Перш за все йдеться про пристосування жіночого тіла до сперми. Сперматозоїди покриті антитілами для того, щоб імунна система жінки розпізнала їх. Якщо під час статевих стосунків не використовувати презервативи, то сперма засвоїться приблизно за 15 годин. Вона складається із 50 компонентів. Деякі призначені для зміцнення імунної системи жінки, деякі для рухливості та живучості сперматозоїдів.

З погляду антропології колись менструація у дівчат-підлітків починалась значно пізніше, десь у 15-16 років, і впродовж перших кількох років її періоди були досить нерегулярними. Коли дівчата виходили заміж десь у 18-19 років, після початку статевого співжиття цикл ставав більш сталим. Зараз менструація у дівчаток починається у все більш ранньому віці. Науковці дійшли висновку, коли вдома поряд з дівчинкою проживає її біологічний батько, то її статеве дозрівання відкладається на рік-два. Коли батька немає, то цей процес запускається швидше. Натомість, коли в квартирі мешкає вітчим чи просто співмешканець, то статеве дозрівання відбудеться ще раніше. В цьому криється небезпека. Якщо мама дівчинки користується гормональною контрацепцією, то дівчинка буде сприйматись, як єдина приваблива для нього жінка, і як наслідок, існує ризик сексуальних домагань з боку вітчима.

Гормональна контрацепція

Згідно з даними ООН гормональна контрацепція – це першочергова причина ракових захворювань. 50%  жінок, які використовують такий метод контрацепції, перебувають в депресії і мають постійні перепади настрою.

Якщо до того додати недоліки харчування, відсутність вітамінів і мінералів, то такі  гормональні засоби нищать наше лібідо. Окрім цього, підвищують ризики захворювань, які передаються статевим шляхом, інфаркту, інсульту, тромбозів та можуть спровокувати навіть рак молочних залоз і подальше видалення матки.

Помітна також тенденція, що в кожній країні, де запроваджені гормональні контрацептиви, різко знизилась кількість сперматозоїдів у спермі чоловіків. Якщо жінка замолоду приймає такі таблетки, то її яйники всихаються і яйцеклітина старіє значно швидше.

Проблема презервативів полягає в тому, що жінки не абсорбують сім'яну рідину чоловіка. Якщо пара користувалася презервативом, а потім раптом вирішила зачати дитину, то в перспективі можливі імунні проблеми. З огляду на те, що раніше організм жінки не контактував з спермою.

Потрібно усвідомити, що є багато речей, які все менше дозволяють нам бути плідними. Якщо ми можемо навчити людей природного планування, то це прекрасно. Коли пари послуговуються цими методами, то вони  разом роблять вибір і відповідають за його наслідки. Плідність – це дар і ми маємо їй сприяти.

Від покоління до покоління

Ми також маємо знати, про зв'язок між поколіннями. В тілах чоловіків і жінок є мітохондрії – це клітинні органели, які перетворюють молекули поживних речовин на енергію.Генетика показує, що ми маємо щось спільне із нашими мамами та бабусями, бо ці органели не змінюються, а передаються з покоління в покоління. У чоловічій спермі  також є Y-хромосома, яка має таку ж довгу історію. Вона передається від батька до сина, сина, сина і так практично без змін. Це важливо для усвідомлення того, що є речі, які можуть вплинути на наше потомство. Наприклад, після закінчення Другої світової війни, період голоду вплинув на синів та онуків тогочасних людей. З'ясувалося, що вони мають певні особливості: низький зріст, надмірна вага, більша схильність до серцево-судинних хвороб, а в деяких випадках навіть раку. Це явище було для них дещо неочікуваним, оскільки люди думали що таке через сперму не передається.

Якщо під час вагітності ваша бабуся перебувала у стресових ситуаціях, то це вже вплинуло на яйцеклітини вашої матері. Як наслідок, ви, як онуки можете виявляти ознаки епігенетичних змін. Йдеться про зміни не генетичного коду людини, а біохімії тіла, металізації. Такі речі не мають нас лякати, навпаки, вони підштовхують до усвідомлення делікатності нашого організму.

Існує ще таке явище, як мікрохимеризм. Йдеться про те, що у тілі жінки зберігаються клітини кожної дитини, яку вона зачала. І так на все життя. Ба більше, якщо жінка пережила викидень чи аборт, то в її організмі залишається більше клітин від тієї дитини, ніж від тої, яку вона народила. Це відбувається внаслідок проникнення клітин матері і плода через плаценту. На 4 тиждень вагітності здійснюється перший обмін клітинами: від дитини до матері. Вони впливають на зміни запаху жінки. Йдеться не про запах тіла, а радше виділення особливих гормонів-феромонів. Через них можна розпізнати споріднену людину, навіть якщо раніше ви її не зустрічали. Якщо після пологів, приміром, ви не зможете побачити дитину, а опісля вам принесуть кілька немовлят і скажуть виявити, де ваше – ви це зробите без особливих труднощів, по запаху. І, навпаки, немовля по тому ж запаху відчує вас. Тому дітки значно швидше заспокоюються на руках у матері, аніж в інших людей. На 13-й тиждень відбувається другий обмін клітинами: від матері до малятка. Разом з тим ми передаємо не лише наші клітини, але й клітини матері і бабусі.

Таємниця клітини

Науковці розповідають про таку особливість взаємодії клітин дітей та матерів: якщо в тілі жінки виявлена злоякісна пухлина, то клітини маляти збираються довкола цього місця  і намагаються його нейтралізувати. Щоправда, питання сили дії цих клітин до кінця не з'ясоване.

Якось я зустріла спеціаліста з ракових захворювань і він розповів мені про свої дослідження. Коли до нього зверталась пацієнтка із злоякісною пухлиною, він виявляв в її організмі клітини дітей, переважно синів, оскільки в жіночому тілі значно легше виявити XY-комбінацію. Отож, він отримував ці клітини, вводив у пухлину і з часом вона зникала.

Існують також цікаві дослідження про грудне молоко. Як виявилося, воно може нейтралізувати близько 40 типів ракових клітин. В США з грудного молока виділили 2 речовини, їх використовують для лікування злоякісних утворень та раку простати. В Скандинавських країнах ці речовини використовують для лікування раку мозку. І жодні негативні побічні ефекти при цьому не виявлені.

Природа статевості

Під час першої вагітності статеві клітини жінки проходять чотири види змін. Перш за все відбувається трансформація гормонального балансу та тканин молочних залоз. Базова стадія – недиференційовані клітини, які швидко розвиваються. Наступний етап – диференціювання клітин і, як наслідок, продукування різноманітних компонентів грудного молока. Коли жінки виношують дитину до кінцевого терміну, то клітини молочних залоз поступово стають зрілими і ніколи більше не повертаються до початкового стану. Якщо так сталося, що на ранніх термінах вагітності, коли клітини активно розвивалися, відбувся аборт, то жінки стають схильними до раку молочних залоз.

Щодо чоловічої статевості, то науковці пишуть про 3 типи сперматозоїдів: 1 –здатні проникнути в яйцеклітину; 2 – так звані блокувальники, завдання яких увійти в крипти шийки матки, щоб полегшити шлях проходження для інших сперматозоїдів; 3 тип – сперматозоїди-вбивці. Якщо в жінки один сексуальний партнер, то ці сперматозоїди-вбивці нічим не відзначаються, але якщо в неї впродовж короткого проміжку часу було двоє чи більше чоловіків, то сперматозоїди-вбивці кожного партнера стають агресивними і виявляють токсичний вплив. Як наслідок, жінка може отримати бактеріальний вагіноз, який змінює  біохімію її статевих шляхів від захисної до дуже вразливої.

Сперма, яка виходить з тіла чоловіка в більшості випадків нездатна запліднити жінку. Вона входить в жіночі статеві органи і тут зазнає змін, спричинених біохімією жіночого середовища. Це явище називається капацитацією. Після своєрідної обробки сперматозоїди стають здатними до приєднання з оболонкою яйцеклітини. Яйцеклітина обирає 1 сперматозоїд з мільйона. Коли він входить в яйцеклітину, вона замикається, тому жоден з них більше не може увійти.

Антропологія батьківства

Під час вагітності відбуваються зміни не лише в жіночому організмі, але й чоловічому. На четвертому тижні, коли в тілі жінки з'являються клітини дітей, її запах змінюється. І партнер це відчуває. Деякі чоловіки навіть стають особливо чутливими і на рівні з жінкою переживають вагітність. Відтак, в батька зростає рівень кортизолу – гормон стресу, але також і прив'язаності та захисту. 20% татів відчувають себе по-справжньому хворими: їх нудить, болить голова, поперек та зуби, вони не можуть спати і навіть їсти.

За 6 тижнів до пологів тіло батька зазнає потужного гормонального зсуву. Знижується рівень тестостерону, натомість зростає естроген та кортизол. Дивовижно, але в чоловічому організмі зростає гормон годування. Відтак, він стає ніжним та турботливим.

Після народження дитинки, гормони чоловіка повертаються в норму. За винятком тестостерону. Таким чином, чоловік від стану мисливця і агресора стає годувальником та захисником. Чим більше часу він проводить із свої малям, тим більше змін відбувається в його організмі. Він стає схильним приймати правильні рішення: батьківство нас міняє.

Психологія сприйняття чоловіка та жінки

Мислення більшості чоловіків – одновекторне. Вони зосереджують свою увагу на чомусь одному і  поступово проходять цей шлях. Отож, коли ви намагаєтесь розповісти їм щось важливе, то цілком можливо, що вони вас просто не чують. Чоловіки кажуть, що існує своєрідний порожній ящик, і коли вони в ньому опиняються, то не помічають нічого довкола. Витоки такого явища можна спостерігати ще в прадавні часи. Коли чоловіки полювали, то постійно перебували під загрозою. Якщо ж вони розсіювали свою увагу, то ставали обідом для тварини. Відтак вони мали бути максимально сконцентрованими. Після полювання чоловіки розпалювали вогнище і мовчки вдивлялися в нього. Це дозволяло їм розслабитись після напруженого дня. Сьогодні таке явище можна спостерігати у барі за стійкою. Якщо ми усвідомимо цю здатність чоловіків на чомусь концентруватись, то зрозуміємо, як зробити це перевагою в наших стосунках. Головне запам'ятати:  коли чоловік, наприклад, читає, то він глухий і просто не сприймає світ довкола.

На відміну від чоловічого мислення, жіноче – багатовекторне. Тобто, ми можемо концентруватись на кількох речах одночасно: слідкувати за дітьми, готувати вечерю та опікуватись домашньою тваринкою.

Ми ніколи нічого не втрачаємо з пильності. Коли я говорю про це з жінками, то вони вирішують для експерименту залишити чоловіка з дітьми вдома і попросити їх приготувати вечерю. Коли жінки повертаються, то можливе одне з двох запитань: "Де діти?" "В іншій кімнаті, але зате вечеря готова", – скаже чоловік. Або ще один варіант. "Що там з вечерею?" "Те, від чого я зараз чую запах?!" – чоловік. Хоча це все звучить жартівливо, проте ми є комплементарними, тобто доповнюємо одне одного – в цьому і є особливість природи єднання.

Автор: Уляна Іванишин

Фото: FireStock   

Інститут родини і подружнього життя