Конфлікти у сім’ї та шляхи їх вирішення

У кожній сім’ї трапляються конфлікти. Поодинокі сварки та напружені моменти – це нормальна складова сімейного життя. Проте завжди можна зробити потрібні кроки, щоб зупинити подальший розвиток сварки у гіршу сторону. Якщо сварки та конфлікти несуть загрозу життю та здоров’ю одного з членів подружжя, і вам важко впоратись з подібною ситуацією, тоді необхідна стороння допомога.

Необхідно володіти певними навиками, як вчасно зупинити сварку.

Бувають різні причини конфліктних ситуацій: наявність різних поглядів на одну й ту саму річ, відмінність у життєвих цінностях і пріоритетах, завищені очікування, брак спілкування й знань про думки та потреби інших членів подружжя, бажання мати більшу незалежність, випадки порушення приватного простору та меж особистого життя, складні життєві ситуації (сепарація, розлучення, народження дитини, втрата місця праці, переїзд на нове місце проживання), тиск оточення за місцем праці, прояви залежної поведінки (алкоголізм, інтернет-залежність, роботоголізм, тощо).

Як можемо давати собі раду з конфліктами?

Існує багато способів, як можемо справлятись з сімейним конфліктом. Ось декілька з них. Знайомство з ними – це також новий погляд на те, як можна скерувати розвиток події в інший напрямок.

Не сваріться за незначні речі

Не дражніть інших з приводу незначних речей, не намагайтесь легковажно зіпсувати стосунки. Якщо вас дратують дрібниці, то краще візьміть кілька хвилин перерви, щоб потім змінити тему розмови.

 

Порахуйте до 10

Краще вчасно зупинитись і почати рахувати про себе до 10, щоб заспокоїтись й уникнути нагоди наговорити поганих речей, за які потім будемо шкодувати. Це нагода перечекати й «прикусити свого язика», щоб знайти кращі, привітніші слова.

 

Визначіть свій особистий простір

Може стати у пригоді вправа, коли зростає напруга в розмові, тоді можна відійти на певну віддаль від свого співрозмовника, щоб заспокоїтись або перевести увагу на інші об’єкти свого оточення.

 

Обговоріть ваш конфлікт з кимось іншим

Часом корисно почути іншу точку зору на ваш конфлікт, щоб краще зрозуміти його причини. Це допоможе вибудувати стратегію вирішення проблеми.

Ось декілька порад, як можна обговорити ситуацію, яка привела до конфлікту.

У процесі гарячої дискусії спробуйте спокійно обговорити те, що на той момент реально відбувається. Ваші співрозмовники, імовірно, будуть вражені тим, що ви виявляєте зрілий, врівноважений підхід до проблеми, особливо якщо ви є ініціатором такої переоцінки. Навіть з дратівливим співрозмовником чітке, відверте та спокійне спілкування допоможе тверезо оцінити ситуацію, проаналізувати проблему, прийти до спільного рішення.

1. Виберіть відповідний момент для розмови, коли ніхто не є розгніваний, засмучений, втомлений, пригнічений стресом.

 

2. Виберіть відповідне місце, де можна сидіти і говорити, щоб вам ніхто не заважав.

 

3. Будьте готові піти на компроміс і наперед продумайте варіанти розв’язки, на які ви готові погодитись.

 

4. Не будьте саркастичними, уникайте словесних атак щодо свого співрозмовника.

 

5. Будьте чесними, відвертими. Якщо щось дійсно засмучує вас, то скажіть про це співрозмовнику.

 

6. Послухайте, що хоче сказати ваш співрозмовник, і прийміть те, що інша точка зору є рівноважлива, як і ваша. (Це простіше сказати, ніж зробити, але – варто!)

 

7. Після того, як ви узгодили ваші точки зору, притримуйтесь спільної позиції, навіть протягом певного періоду часу.

 

8. Якщо неможливо поговорити, спробуйте написати електронний лист або звичайний лист, пояснивши те, як ви почуваєтесь.

Якщо ж неможливо досягти компромісу, важливо зайняти чітку позицію: «ми погодились, що між нами є незгода». Пам’ятайте, що кожен має власні думки, погляди, виходячи з особистого досвіду, переконань та цінностей. Це нормально, коли члени сім’ї не завжди погоджуються між собою.

Якщо ж існує реальна небезпека

Коли відчуваєте, що ви у небезпеці, зверніться у відповідні державні служби екстренної допомоги. Ви не повинні самостійно вирішувати таку проблему. Існують служби та соціальні працівники, які допоможуть знайти найкращу розв’язку вашої ситуації та прийняти виважене рішення. Це особливо актуально у випадку домашнього насильства, яке потребує стороннього втручання, фахової психологічної допомоги, ба навіть цивільного покарання за правопорушення.

Переклад: Ігор Леньо

Джерело: Conflict with family 

Фото: newsweek.pl                                                      Інститут родини і подружнього життя