Побачення: підліткова культура стосунків

Знайомства та побачення – невід’ємна частина дорослого життя сучасних підлітків. Формування здорових відносин в контексті побачень вимагає від кожного зусилля, навиків спілкування та достатнього рівня особистої зрілості, що не завжди присутнє у стосунках підлітків. У реальному житті близько третини підлітків перебуває у незрілих, нездорових, а навіть сповнених насильства стосунках.

Необхідно поширювати інформацію про належну культуру стосунків, попередньо осмисливши причини появи насильства та примусу у поведінці підлітків, і також пропагувати культуру запобігання таким негативним явищам. 

Прояви підліткового насильства під час романтичних побачень – це елементи «фізичного, психологічного або сексуального насильства, примусу до небажаної поведінки, переслідування, цькування молодої особи віком від 12 до 18 років у контексті минулих або актуальних романтичних чи добровільних відносин».

Розрізняємо наступні прояви насильства:

• Фізичне: удари, укуси, штовхання, виривання волосся, подряпини на шкірі;

• Емоційне або психологічне: називання кличками, буллінг (цькування), присоромлювання, навмисне ставлення у незручне становище, постійний контроль чужого приватного життя;

• Сексуальне: примус до будь-якого статевого акту всупереч волі або без згоди іншої сторони;

• Постійне відкрите або приховане стеження чи переслідування свого партнера, що викликає обґрунтовані побоювання за власну безпеку та здоров’я.

Підлітки вдаються до насильства безпосередньо у стосунках, або використовуючи соціальні мережі та сучасні електронні засоби комунікації. Соціальні мережі стали простором вияву нездорової поведінки підлітків з елементами насильства, образ, примусу. Це обумовлено браком навиків керування власними почуттями та бажаннями. Ці навички формуються поступово, крок за кроком у процесі набування дорослої зрілості.

Чому підлітки вдаються до насильства у стосунках?

Кожен третій підліток у США, який перебуває у романтичних стосунках (загалом майже 1,5 мільйона), скаржиться на нездорові відносини з ровесниками. Жертвою насильства може стати як хлопець, так і дівчина. Хоча статистика показує, що частіше від цього потерпають дівчата. Приблизно 25% дівчат-підлітків у США перебувають у сповнених насильством романтичних стосунках. Фактично, дівчата віком від 16 до 24 років втричі частіше, ніж будь-яка інша вікова група населення, ризикує пережити насильницьку поведінку з боку  романтичного друга чи інтимного партнера.

Якщо раніше романтичні стосунки розпочинались у старших класах, то сьогодні це невід’ємний момент життя підлітків вже у віці 12-13 років. Оскільки у такому юному віці ще не розвинулись навики критичної емоційної та психічної поведінки, які присутні у дорослих, вони є більш вразливими до різноманітних стресів, пов’язаних з романтичними стосунками. Це призводить до збільшення статистики насильницької поведінки серед осіб раннього підліткового віку.

Прояви насильницької поведінки у романтичних стосунках трапляються частіше якщо:

• підлітки недостатньо зрілі, щоб ділитись своїми почуттями з романтичним другом;

• підлітки не знають як ефективно спілкуватися зі своїм романтичним другом;

• підлітки переживають депресію, тривогу, або інші емоційні проблеми;

• підлітки відчувають сильний примус до небажаної поведінки з боку своїх однолітків;

• починають вживати легкі наркотики або алкогольні напої.

Підлітки, немов губка, некритично поглинають все те, що бачать і чують довкола себе. На жаль, присутність насильства у різних видах розваг стало нормою. Підлітки наслідують поведінку дорослих, яку спостерігають з екранів телебачення, своїх гаджетів, і вважають її нормальною. Віра в нормальність насильста у підлітків підсилюється, коли вони є свідками нездорових, насильницьких стосунків у своїх сім’ях. Батьки та вчителі мали б допомогти їм критично осмислити це явище та знати про альтернативу – як виглядають здорові та щасливі стосунки.

Наслідки підліткового насильства

Підлітки, котрі перебувають у нездорових або насильницьких стосунках, частіше потерпають від довгострокових наслідків, які виснажують і обмежують. Це: депресія, тривожність, агресивність, зловживання наркотиками або алкоголем, анорексія або булімія, думки про самогубство і хвороби, що передаються статевим шляхом.

Підлітки, які вже тепер перебувають у стосунках, сповнених образ і насильства, і в майбутньому будуть творити нездорові стосунки. Згідно свідчень насильників, ще до того як стати порушниками, вони в дитинстві або підлітковому віці зазнали сексуального, фізичного або емоційного насильства. Насильницька підліткова поведінка також класифікується як кримінальна поведінка, за яку настає певне покарання.

Запобігання насильству у романтичних стосунках підлітків

Підлітки не завжди вміють дати собі раду з розподілом влади та відповідальності у стосунках, а тому повинні частіше відкрито і чесно обговорювати усі питання зі своїми друзями чи романтичними партнерами. Багато жертв підліткового насильства не звертаються за допомогою або порадою до дорослих, тому що збентежені, соромляться, бояться запобіжних заходів з боку батьків, або несхвалення з боку однолітків. Розмовляючи з підлітками, дорослі наставники можуть донести їм інформацію про необхідність довіри, поваги та чесності, без яких неможливі близькі стосунки. Формування культури здорових стосунків передбачає спілкування підлітків з дорослими, яким вони довіряють. Окрім цього, це чудова можливість почути про їхній життєвий досвід, яких мотивуватиме підлітків до правильної поведінки.

Страх покарання заважає підліткам говорити з дорослими про свої проблеми, питати у них поради чи просити про підтримку. Та, коли дорослі – батьки і наставники – є відкритими до спілкування з ними, уникають погроз чи неспівмірних покарань, то необхідний обмін думок відбудеться. Оскільки пережите підлітками насильство у стосунках може мати серйозні довгострокові наслідки необхідно, щоб дорослі завжди були доступними для спілкування з підлітками. Лише щире спілкування допоможе запобігти розвитку нездорових стосунків та пов’язаними із ними розчаруваннями.

Переклад: Ігор Леньо

Джерело: What is Teen Dating Violence?

Фото: socialsecuritylawyer.co

Інститут родинпи і подружнього життя