Секрети менеджменту сімейного бюджету

Мій досвід праці фінансовим консультантом показав, що перша і головна причина розлучень, з приводу якої найбільше сваряться подружжя – це гроші. Якщо у вашому шлюбі є суперечки про гроші, то це нормально. 

Якщо сімейні сварки стосовно спільного бюджету перетворюються на серйозну проблему, тоді вам слід навчитись новим способам порозуміння і менеджменту.

Молоде подружжя, в ідеалі за період підготовки до шлюбу, повинно обговорити різні питання щодо фінансових навиків та вмінь. Це можна зробити у формі відвертого обговорення.

Молодята мали б з’ясувати свої погляди стосовно таких питання:

1. Яке ваше ставлення до грошей?                                                                                            2. Який спосіб управління сімейним бюджетом оберете? який підхід сповідували ваші батьки?

3. Як управлятимете сімейними фінансами? хто контролюватиме витрати, хто оплачуватиме рахунки, хто контролюватиме рух коштів у банку, хто прийматиме рішення щодо інвестицій?

4. Як часто, у який спосіб обговорюватимете питання управління спільними фінансами?    5. Чи будете залучати фінансового консультанта для менеджменту сімейних коштів?          6. Як будете наповнювати сімейний бюджет, коли народяться діти? чи зможе дружина працювати, мати «часткову» зайнятість?

Також молодята мали б з’ясувати, який фінансовий вклад та особисту фінансову історію  вони вносять у сім’ю на момент укладення шлюбу (наявність взятих непогашених кредитів, несплачених боргів, доступність грошових заощаджень, інвестицій, ділових угод, тощо).

Мистецтво управління фінансами

Нікого не здивує, що суперечки про гроші – доволі поширені. Протилежності притягуються, а коли подруги сповідують протилежні підходи до управління фінансами, то це провокує конфлікти.

Як правило, хтось з подружжя – творча та спонтанна особистість, яка любить свободу. Такий подруг менш організований, і ставиться до менеджменту сімейного бюджету як до тортур.

Тоді як інший подруг має більше навиків адміністрування й ведення підрахунків. Такий подруг прагне дотримуватись високих стандартів менеджменту сімейних коштів. Це може бути чоловік або жінка, які прагнуть одноосібно й вимогливо контролювати рух коштів.

Якщо уся відповідальність за сімейний бюджет лягає на плечі лише когось одного з подружжя, тоді це має бути особа з добрими навиками управлінця. Ця особа, зазвичай, перебирає виключно на себе відповідальність за менеджерування, а тому поволі відсуває свою половинку від цієї сфери спільного домашнього господарства. Як підказує досвід, ця особа вміє скласти бездоганний кількасторінковий бюджет,і припіднести його доброзичливо  як безальтернативний варіант. Навіть, якщо інший подруг доброзичливо приймає проект бюджету, все одно бажає на власний розсуд витрачати сімейні кошти.

Несанкціоноване витрачання грошей буде засмучувати ощадливого подруга, який робитиме спроби впровадження додаткового контролю за рухом коштів. Через ці заходи інший подруг почуватиметься пригнічено, бо його обмежують та контролюють. Це трапляється тому, що подруг не бажає дотримуватись передбачених статей витрат. Тоді подружжя не зможе оминути бюджетної війни. Такий стан речей характерний для багатьох пар, які так і не навчились спільному менеджменту сімейних коштів. 

Бюджетний комітет

Безперечно, існує краще вирішення. По-перше, подруг з управлінськими навиками готує сімейний бюджет (бо любить це робити). По-друге, підготовані розрахунки, перш ніж стануть «непорушним законом», слід передати на обговорення до сімейного бюджетного комітету, до складу якого входять щонайменше обоє з подружжя.

Після надходження бюджету до комітету відбувається спільне обговорення, під час якого вислуховуємо аргументи і побажання усіх учасників. Ваш подруг, який звик витрачати кошти на власний розсуд, має право висловити усі «за» і «проти» щодо пропонованих обрахунків.

Не слід тиснути у наказовий спосіб на інших, щоб вони безапеляційно погодили підготований бюджет, навпаки, шукаємо демократичного порозуміння. Однак пам’ятайте, що бюджет – це не закон, а лише дороговказ.

Намагайтесь обговорити його й затвердити за короткий час. Достатньо 20-30 хвилин. Важливо почути й врахувати коментарі та побажанння кожного дорослого члена подружжя.

Наступний крок – це дотримання погоджених статей бюджету. Справжнє сімейне партнерство у фінансових справах будується на відповідальності, чесності, довірі, обговоренні та прийнятті спільних важливих рішень.

Фінансова дисципліна

Під час обговорення бюджету слід пам’ятати, що не можете витрачати більше, ніж заробляєте. Від цього принципу залежить ваша фінансова безпека.

Ваші бажання, потреби та пропозиції необхідно постійно співставляти, узгоджувати з аналогічними бажаннями, потребами й пропозиціями ваших коханих. Так кошторис витрат має бути менший за спільний сімейний дохід.

Будьте реалістами, коли плануєте витрати. Реально оцінюйте ваші можливості: скільки коштів можете витратити у даний момент.

Часто молоді пари потрапляють у пастку перевитрат, бо підсвідомо хочуть жити так, як живуть їхні батьки, тобто витрачати стільки ж грошей, як батьки. Пам’ятайте, що рівень достатків ваших батьків є, зазвичай, вищий. Тому необхідний час та зусилля, щоб молоде подружжя досягнуло схожого рівня фінансових можливостей.

Сам факт, що у вас тепер спільний сімейний бюджет, не означає, що можете більше витрачати грошей, робити великі покупки, приміром, придбати за короткий час необхідні меблі та речі для вашої квартири. Навпаки, серйозні витрати слід планувати і прораховувати. Відтак, не рекомендовано молодятам робити значні витрати грошей протягом першого року спільного життя.

Необхідно контролювати витрати, вдивляючись у майбутнє. Ставте перед собою короткострокові та довгострокові фінансові цілі. Яким хочете мати сімейний фінансовий портфель через один, п’ять, десять, двадцять років? Що слід зробити для того, щоб цього досягти? Плануйте ваш професійний ріст та достаток.

Наполегливість

Спочатку цей процес менеджменту сімейних коштів не буде легким. Однак його слід запровадити й стало дотримуватись. У пригоді стане один біблійний принцип щодо дисципліни: «Жодна дисципліна не здається приємною, а болісною, однак ті, що її застосовують, приносять добрий плід праведності та миру» (перефраз Євреїв 12:11). Застосування до себе та своїх фінансів дисципліни у швидкому часі приносить добрі плоди миру в сім’ї, фінансової безпеки та зміцнення стосунків. Саме тому подружжя повинно бути зацікавленим у впровадженні спільного менеджменту сімейного бюджету.

Переклад статті: Ігор Леньо

Джерело: How to manage your finances as a couple by Dave Ramsey

Фото: cypruscu.com, Інститут родини і подружнього життя