17 листопада – Міжнародний день передчасно народжених дітей

Міжнародний день, встановлений Європейським фондом допомоги новонародженим (англ. European Foundation for the Care of Newborn Infants, EFCNI) та партнерами у 2008 році, який відзначається щорічно 17 листопада.

Цей день спочатку мав назву «День поінформованості про недоношеність» (англ. Prematurity Awareness Day), але у 2011 році змінив назву на «Всесвітній день недоношених дітей». В 2018 році EFCNI в плакаті до десятої річниці відзначення в листівці українською мовою називає його – “Всесвітній день передчасно народженого малюка”.

Проблема недоношених дітей є медико-соціальною. За статистикою, передчасні пологи є причиною майже половини всіх випадків смерті новонароджених дітей в світі. Щорічно на планеті близько 15 мільйонів дітей народжуються недоношеними, в середньому це кожна 10-та дитина з народжуваних. Більше як один мільйон з цих дітей помирають невдовзі після народження. Тому медики та громадськість об’єднують свої зусилля заради збереження життя і здоров’я таких дітей.

В Україні впродовж останніх років частота передчасних пологів коливалася в межах 3-5%. Прогноз життя недоношених дітей безпосередньо залежить від терміну гестації і маси тіла при народжені. Значна частина перинатальної і малюкової смертності припадає саме на недоношених дітей. Щороку у світі народжується близько 20 млн дітей під час передчасних пологів. Із 4 мільйонів неонатальних смертей впродовж року у світі більше, ніж п’яту частину становлять недоношені (ВООЗ). Найуразливішою є категорія глибоко недоношених новонароджених з масою тіла від 500 до 1500 г, які внаслідок морфофункціональної незрілості та труднощів адаптації до позаутробного життя потребують особливої опіки, спрямованої на збереження їх здоров’я та якості життя.

Ідея запровадження Дня передчасно народженої дитини полягає у можливості публічно і широко заявити про існуючу проблему в суспільстві, про необхідність вирішення нагальних завдань, з якими стикаються лікарі та сім’ї з недоношеними дітьми, допомогти знайти їм підтримку і розуміння. Адже недоношеність – проблема, з якою сім’ї та суспільство стикаються незалежно від добробуту і рівня розвитку.

Фіолетовий колір  – символ Міднародного дня передчасно народжених дітей.

Джерело

Опубліковано у Комісія у справах родини Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *