Кардинал Балдіссері про душпастирство родин у світлі «Amoris laetitia»

Церква, що виходить назовні», творити яку закликає християн Папа Франциск, є, одночасно, «Церквою відчинених дверей». Саме ця дійсність вийшла на яв під час кількарічного синодального шляху, присвяченого родині, що знайшла душпастирське вираження в Апостольському напоумленні «Amoris laetitia». Думками про це, виступаючи під час конференції в італійському місті Чівітавек’я, поділився кардинал Лоренцо Балдіссері, Генеральний Секретар Синоду Єпископів. На його думку, ключові слова документу «приймати, супроводжувати, розпізнавати й інтегрувати» є посланням надії для всіх сімей, також поранених і тих, які переживають труднощі чи кризу.

Доповідач детально представив увесь синодальний шлях, від опитування Божого люду, на основі якого було приготовано робочі інструменти синодів, до «відкритих і щирих» дебатів, що відбувалися в Залі Синоду у Ватикані під час надзвичайної та звичайної асамблей, плодом якої стала підсумкова доповідь, що лягла в основу папського документу. За його словами, цей шлях був «практичним здійсненням того, як Папа Франциск розуміє синодальність в її постійному застосуванні у церковному житті». Натомість, провідним методом, використовуваним під час праці, було розпізнавання, що стало провідником під час розгляду численних випадків, представлених синодальним отцям.

Генеральний Секретар Синоду Єпископів підкреслив, що слово «розпізнавання» в «Amoris laetitia», вживається, насамперед, у восьмому розділі документу, поряд з двома іншими словами, а саме: «супроводжувати» й «інтегрувати» слабкість. У дійсності, «коли любов вже не відповідає формі подружнього таїнства, Церква опікується цими пораненими особами, щоб вони змогли віднайти шлях Євангелія, у світлі першості благодаті Бога, що ніколи не покидає», з чого випливає «вимір прийняття», – зазначив він, додаючи, що це не означає, що «приписи й доктрина Церкви» зазнають зміни, або що «традиційне моральне вчення» не береться до уваги. Однак, залишається дійсним той факт, що зважаючи на «загальну норму», кожну окрему ситуацію слід «розглядати в її особливості».

У цьому контексті, за словами кардинала Балдіссері, «Amoris laetitia» дає чіткі напрямні в тому, що стосується, наприклад, «делікатного питання розлучених, які уклали новий цивільний шлюб», згадуючи також і про «можливість сакраментального примирення і прийняття Пресвятої Євхаристії». Мова завжди йде про «шлях», який сприяє «дозріванню просвітленого сумління».

Як зазначив Генеральний Секретар Синоду Єпископів, можемо побачити, наскільки «справжній процес розпізнавання» є вирішальним для того, щоби «приймати і супроводжувати – типові елементи Церкви, що виходить назовні, не обмежувалося загальною близькістю до людей, яка, все-таки, залишає кожного у його відправній точці». Розпізнавання, у свою чергу, уможливлює те, щоб «приймання й супровід були спрямовані на звершення спільного шляху», метою якого є «інтегрувати в життя Церкви всіх тих, кого вона наближає або які наближаються до неї, відповідно до можливостей, етапів і способів, притаманних кожному зокрема».

«Фундаментальним» аспектом для того, щоб уникнути «поразки подружжя і сім’ї», за словами кардинала Балдіссері, є «приготування наречених до Святого Таїнства» та їх супровід після весілля. І цього наставлення «спільного прямування вперед», вимагається у кожній ситуації, навіть в тих найважчих, коли доводиться «супроводжувати слабкість та лікувати рани». «Щоб супроводжувати й інтегрувати осіб, які живуть в так званих неврегульованих ситуаціях, – зазначив ієрарх, – необхідно, щоб пастирі поглянули у вічі кожній з них».

Радіо Ватикан

Опубліковано у Комісія у справах родини Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *