Чи не порушую я піст, коли пробую їжу, яку готую для сім’ї?

1_0_790743ПИТАННЯ: Питання про утримання від м'яса. Я не професійний кухар, однак вдома готую часто. Мене, в принципі, не дратує, що в сім'ї пощу я один. Я можу легко готувати будь-яку, в тому числі і м'ясну їжу для своєї родини, навіть в періоди, коли сам окрім води нічого не вживаю. Питання полягає в тому, що під час готування бажано пробувати їжу і пісну, і м'ясну, – не для насичення або для задоволення. Сам для себе я вирішив, що, зрештою, піст – не кашрут і, спробувавши в процесі готування їжі, я не порушу посту. Наскільки я неправий?

ВІДПОВІДЬ: Дотримуючись посту, важливо не схилитися в скрупульозність фарисеїв. Піст насамперед націлений на вживання істинної їжі – волі Отця, і всі конкретні аспекти посту спрямовані саме на це.

Утримання, зречення від чогось спонукає нас до усвідомлення своєї повної залежності від Бога, від Його волі, від Його провидіння. Щоб вживати справжню їжу, людина повинна пройти через внутрішнє очищення, очищення від отрути зла і гріха, перший з яких – егоїзм, зосередженість на власному «я». Любов до Бога і до ближнього, а не кількість нез'їденого м'яса має стати «досягненням» посту. Тут можна вдатися до тих же міркувань, які допомогли нам відповісти на перше питання. Церковні приписи щодо посту несуть в собі духовний зміст, тобто вони стають для нас «покажчиками», вірними путівниками, покликаними допомогти зростати в любові. Готувати їжу для своєї родини, не нав'язуючи при цьому своїх пісних правил і не дратуючись, – це важливе служіння, продиктоване любов'ю і смиренням.

Якщо слідувати букві закону, то утримання від м'яса католикам латинського обряду (старше 14 років) наказується тільки по п'ятницях, до яких додається Попільна середа. Кількісний піст (в Попільну середу і Страсну П'ятницю) дотримуються дорослі католики до 60 років. Утримання від м'яса або від будь-якої іншої їжі не пропонується в інші дні. Тобто, по ідеї, звички того, хто постить, та інших членів сім'ї не можуть різнитися настільки, щоб це породжувало непорозуміння. Всього лише один раз на тиждень замість м'ясних страв готувати страви з риби, круп або овочів, – це зовсім не важко і навіть корисно. Якщо з якихось причин Ви повинні сім днів на тиждень готувати м'ясні страви, – то, звичайно ж, не потрібно переживати через те, що Ви спробували їх на смак: Ви робите це не для свого насичення або задоволення, а для того, щоб принести задоволення своїм близьким і не завдати шкоди їх здоров'ю, подавши напівсирі котлети або пересолений суп. Католицький інформаційний оглядач

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *