Папа: Повернути пошану та довіру до подружнього союзу

afp4104746_articoloНа початку Біблії, в Книзі Буття, знаходимо дві розповіді про створення людини. Перша розповідь є короткою, стверджуючи: «І сотворив Бог людину на свій образ; на Божий образ сотворив її; чоловіком і жінкою сотворив їх». Роздумам над цими словами Папа Франциск присвятив своє повчання під час попередньої загальної аудієнції, а у середу, 22 квітня 2015 р., зупинився над другою розповіддю про створення людей, вміщеною у 2 розділі Книги Буття.

Богонатхненний автор розповідає, що створивши небо і землю, Господь зліпив із земного пороху чоловіка та вдихнув у нього життя. Бог поселив людину в прекрасному саду, але чоловікові чогось не вистачало… І Господь сказав: «Не добре чоловікові бути самому; сотворю йому поміч, відповідну для нього». Спочатку Господь привів до нього звірів, яким чоловік надав імена, що вказує на панування над створінням, але й надалі залишався самотнім. Лише коли Бог створив жінку, чоловік з радістю визнає, що лише це створіння є частиною його: «Це справді кість від моїх костей і тіло від мого тіла».

«Нарешті з’явилося відображення, взаємність…», – зауважив Святіший Отець, пояснюючи, що саме взаємності бракувало чоловікові. Однак, «жінка не є копією чоловіка», вона також походити з творчих Божих рук. Далі Наступник святого Петра звернув увагу на те, що метафора ребра «не виражає ні нижчості, ні підпорядкованості жінки, але, навпаки, вказує на те, що чоловік і жінка мають однакову сутність й взаємодоповнюються». А те, що жінку було створено під час того, як чоловік спав, підкреслює, що «вона жодним чином не є створінням чоловіка, але – Бога».

«Довіра Бога до чоловіка й жінки, яким Він ввірив землю, є великодушною, прямою і повною. Він довіряє їм. Але ось лукавий засіває у їхніх думках підозріння, недовіру, невпевненість. І, врешті, приходить непослух щодо заповіді, яка їх захищала. Вони впали у марево всемогутності, що все забруднює та руйнує гармонію», – зауважив Папа, додаючи, що гріх також посіяв «недовір’я і поділ між чоловіком та жінкою».

Так у початкові стосунки взаємності та взаємодоповнюваності почали проникати тисячі форм підпорядкування та поневолення, приниження й навіть насильства. За словами Святішого Отця, історія переповнена слідами цього, наприклад, в негативних крайнощах патріархальних культур, в різноманітних формах проявів вищості чоловіка над жінкою, де жінку вважалося чимось другосортним, чи у перетворенні жіночого тіла в товар у сучасній медіакультурі. «Але згадаймо також, – додав він, – оту свіжу епідемію зневіри, скептицизму чи навіть ворожості, що поширюється в нашій культурі, зокрема, з огляду на зрозумілу зневіру жінок, щодо союзу між чоловіком та жінкою, який би був здатним одночасно вдосконалювати інтимність спільності та оберігати гідність відмінностей».

Як зауважив Папа, слід повернути довіру до подружнього союзу, яка би була здатною спонукати майбутні покоління подолати зневіру та байдужість щодо нього, адже «суспільна недооцінка стабільного й життєдайного союзу між чоловіком та жінкою» є втратою для всіх. Необхідно «повернути пошану до подружжя та сім’ї».

«Оберігання цього союзу між чоловіком та жінкою, навіть якщо вони є грішниками і зраненими, заплутаними та впокореними, зневіреними й невпевненими, є для нас, віруючих, зобов’язуючим і захоплюючим покликанням в сьогоднішніх обставинах», – підсумував Святіший Отець, пригадавши про те, що біблійна розповідь про гріхопадіння перших людей завершується згадкою про те, що Бог пошив для чоловіка та жінки одяг, що вказує на Його «батьківську опіку над людською парою». «Сам Бог, – сказав Папа, – оберігає свій шедевр та піклується про нього».


Джерело: Радіо Ватикан

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *