Архієпископ Філадельфійський Чарлз Чапут про те, як виправити сучасну сексуальну культуру

«Зради, розлучення, сексуальне насильство, порнографія, сучасна культура знайомств для романтичних стосунків – все це набрало масового поширення у суспільстві за останні кілька десятиліть і завдало болю багатьом чоловікам і жінкам. Тож, як ми можемо вирішити ці проблеми? Завдяки тому, що люди – особливо молодь – зроблять вибір на користь справжнього, доброчесного життя у спільноті з іншими», – каже архієпископ Чапут.

«Ми отримали культуру, коли люди надзвичайно стурбовані сексуальністю, а стриманість у цій сфері більше не вважається чеснотою. Я думаю, це завдає шкоду усім», – розповів  архієпископ Філадельфійський Чарлз Чапут для агенції CNA, який очолює робочу групу католицьких єпископів США з питань напрацювання програми душпастирської праці на основі папського листа Amoris laetitia (Радість Любові, 2016).

Архієпископ ще у вересні підчас однієї лекції згадав про значний ріст числа і різновидів гріхів у сексуальній сфері, про які він почув у сповіді протягом свого священичого служіння, про що розповів журналісту CNA. Він зауважив, що католицька молодь повинна будувати чеснотливі стосунки і жити цнотливо в умовах розпусної культури.

 

«На мою думку, дуже важливо спонукати молодь до формування різноманітних молодіжних спільнот, у яких вони зможуть отримати підтримку своїх однолітків, щоб належно протистояти сучасній культурі знецінення людських стосунків», – підкреслив архієпископ.

Листопадове інтерв’ю архієпископа Чапута для CNA співпало у часі з осінньою Генеральною Асамблеєю католицьких єпископів США у Балтіморі 14–го числа. Він очолює робочу групу католицьких єпископів США з напрацювання програми душпастирської праці на основі папського листа Amoris laetitia (Радість Любові), який присвячений темі любові у родині.

Даний документ – це результат праці двох Синодів єпископів на тему сім’ї, який викликав дискусії на тлі спекуляцій з приводу того, чи відбудуться зміни у практиці Церкви щодо допусту до Св.Причастя осіб, які розлучились і повторно уклали нове подружжя.

З моменту появи Amoris laetitia деякі її уривки, через нечіткі, розмиті формулювання, викликали суперечливі тлумачення. Одні побачили у ній розрив з традиційним вченням Церкви, інші –  продовження вчення Церкви. Треті – крок до появи нової душпастирської практики, а навіть лунали голоси, що цей папський документ не потребує жодних тлумачень.

У свою чергу, архієпископ Чапут відзначає у душпастирських рекомендаціях для своєї архієпархії, що застосування Amoris laetitia  на практиці «зі слів самого Святійшого Отця виразно бачимо, що ані вчення Церкви, ані канонічна дисципліна з питань сім’ї не змінилися». Апостольський лист папи Франциска «варто читати у ключі продовження великого скарбу мудрості, переданого Отцями і Учителями Церкви … і попередніми документами Учительського Уряду Церкви», – сказав він.

Під час своєї вересневої лекції у рамках Tocqueville Program (15–го числа) в університеті Нотр–Даму архієпископ Чапут наголосив, що віднова суспільства відбувається завдяки особистому наверненню індивідів, а не з допомогою політики. Навіть якщо кандидати на посаду президента США є непопулярними і дискусійними, на його думку, вони вийшли з середовища порочної культури, їх висували ті ж самі громадяни.

Як доказ культурного занепаду він згадав про те, що за останні десятиліття кількість сексуальних гріхів, про які він чує у таїнстві Сповіді лише збільшується, а також їх «розмах», «новизна», «присутність насильства» і «залежності»:

 

«Я, як священик, переживаю велике занепокоєння з приводу того, що за останні п’ять десятиліть відбувся величезний стрибок кількості людей, як чоловіків так і жінок, які сповідаються з таких гріхів, як: невпорядковані статеві стосунки, зради, сексуальне насильство та невизначеність щодо сексуальної орієнтації як невід’ємної складової повсякденного життя, величезний вплив порнографії на руйнування сімей, родин і навіть на служіння священнослужителів і осіб богопосвяченого життя».

Більш того навіть жінки сьогодні переглядають порнографію, зауважив він. Усі ці гріхи «спричиняють крах людини», – додав він, а у широкому масштабі вони формують «невірно функціонуючу культуру». Таким чином, «коли сім’я і релігійна віра руйнуються, тоді зростає могутність державної влади».

Якщо врахувати, що обраний президент Трамп говорив непристойні й принизливі речі про жінок, то як Церква може починати віднову культури вже після тієї передвиборчої кампанії?Віднову слід починати з спільноти, – сказав архієпископ. «Я не думаю, що хтось може бути невинним, цнотливим поодинці, вам слід обрати дружину, яка допомагатиме вам бути такими».

Подібні спільноти, які складаються з чеснотливих людей, «показують якою повинна бути Церква», – додав він. «Церква – це спільнота людей, які думають і люблять подібно до Ісуса, і хочуть діяти так, як того вимагає Він».

“Так що, у певному сенсі, основна мета Церкви полягає у тому, щоб забезпечити нас супутниками, щоб разом жити у чеснотах, поклонятись Богу і піклуватися про бідних. Ми покликані стати товаришами, які кличуть один одного до сповнення всіх тих справ, які складають зміст християнського життя», – додав він.

Державна влада, на його думку, відіграє важливу роль у захисті цієї культури, однак занедбала свої обов’язки щодо захисту дітей і сімей від впливу порнографії, оправдуючи дозвіл на неї «особистою свободою». Архієпископ Чапут також говорив з журналіcтом CNA про те, що католикам слід реагувати на нещодавні президентські вибори у США з «вдячністю» і «тривогою».

«Одна річ – це вдячність Богу за можливості, які ці вибори можуть нам дати, щоб захищати Церкву у питанні релігійної свободи», – сказав він, поділившись очікуванням змін у питанні включення витрат на контрацепцію і переривання вагітності у суму медичної страхівки. «А також підтримка питання захисту людського життя, яка, здається, присутня у передвиборчих обіцянках, що демонструє підтримку позиції Церкви у цьому питанні, чого не було раніше».

Однак, залишаються серйозні побоювання з таких питань як імміграція з «можливою депортацією людей, що серйозно підірве сімейне життя багатьох». «Є багато людей у моїй архієпархії, які дуже побоюються того, що може незабаром статись. І це може зашкодити й зруйнувати життя багатьох сімей», – пояснив він.

«Страх – це не найкращий спосіб як жити своє життя. А сильний страх за дітей є особливо руйнівний. Тому, на мою думку, іноді наше захоплення підтримкою питань захисту людського життя може виглядати наївним, оскільки існує інша небезпека». Зрештою, католики повинні бути відкритими до співпраці з адміністрацією Трампа відповідно до вчення Католицької Церкви, але залишатись пильними до інших галузей політики, які розходяться з католицьким соціальним вченням.

«Я думаю, що надзвичайно важливо зробити все можливе, щоб дати можливість новій адміністрації розробити свій план діяльності й підтримати його у хороших речах, але також висловити нашу заклопотаність з приводу речей, які викликають стурбованість», – сказав він.

Однак нам важливо молитися за чиновників. Святе Письмо закликає нас до цього. Папський лист «Радість Любові» не вирішив питання допущення осіб, які розлучились і повторно уклали новий шлюб, до Св.Тайн, однак спонукав до напрацювання програм душпастирської опіки та належного супровуду таких осіб, аби їх наблизити до життя Церкви.

На думку архієпископа, «якщо усім дозволити приступати до Св.Тайн, тоді втрачається сенс поняття гріха, а це зруйнує усе моральне вчення Церкви». Думки окремих визначних очільників, зокрема кардинала Герхарда Мюллера, кардинала Вальтера Каспера, кардинала Блейза К’юпіца, що папський лист відкриває можливості для осіб, які розлучились і живуть у нових сімейних стосунках, після певного періоду роздумів, покаяння і пошуків рішень приступити до Св.Причастя з дозволу їхніх душпастирів, на думку архієпископа Чапута не відповідають дійсності.

Інститут родини і подружнього життя

Опубліковано у Комісія у справах родини Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *