Папа схвалив лист аргентинських єпископів щодо Причастя для розлучених

vr-angФранциск схвалив вказівки щодо душпастирства розлучених, які уклали нові подружні союзи. Ці вказівки проголосили єпископи регіону Буенос-Айрес.

Папа написав до них листа, в якому ствердив, що їхній документ «повністю пояснює сенс восьмого розділу» його Апостольського повчання «Amoris laetitia». «Інших інтерпретацій немає», — зазначив Папа.

Восьмий розділ згаданого повчання, виданого після двох етапів засідання Синоду єпископів про сім’ю, присвячений «пораненим» сім’ям, які перебувають у неврегульованій з погляду Церкви ситуації.

Документ аргентинських єпископів, що має форму листа до священиків, був розісланий на початку вересня. Він містить критерії, які належить застосовувати щодо осіб, про яких говорить 8 розділ повчання, зокрема щодо можливого допущення їх до таїнств.

Насамперед єпископи звертають увагу, що треба говорити не про «згоду» на доступ до таїнств, а радше про «процес розпізнання» з участю душпастиря. Це шлях, на якому душпастир повинен насамперед проголошувати керигму, що пробуджує та відновлює особисту зустріч із Христом. Такий «душпастирський супровід» вимагає від священиків показувати «материнське обличчя Церкви», а від інших людей — «доброго рішення представити ціле своє життя у світлі Євангелія та впровадження любові в учинки». Цей шлях «не обов’язково мусить провадити до таїнств», а може скеровувати людей до «інших форм більшої інтеграції у життя Церкви: більшої присутності у спільноті, участі в молитовних та формаційних групах, залученості в різні церковні служіння».

Коли це виконується у конкретних умовах конкретної пари, «особливо коли обоє — християни на шляху віри», їм можна запропонувати життя у сексуальній стриманості, яка відкриває їм шлях до Таїнства Примирення — таку можливість передбачав у своєму вченні св. Йоан Павло ІІ.

Своєю чергою, коли справа стосується «більш складних обставин», а також коли неможливо отримати ствердження недійсності раніше укладеного подружжя, опція сексуальної стриманості фактично неможлива до виконання. Попри це, подальше розпізнання залишається можливим. «Якщо розпізнано, що в конкретному випадку існують обмеження, які зменшують  відповідальність і провину, особливо коли людина вважає, що впала би в подальші помилки, зі шкодою для дітей від нового зв’язку, “Amoris laetitia” відкриває можливість допущення до Таїнств Примирення та Євхаристії», — пишуть ієрархи. При цьому вони пояснюють, що таїнства дозволять такій особі подальше дозрівання у вірі силою Божої благодаті.

«Належить, однак, уникати трактування цієї можливості як безумовного допущення до таїнств, так якби будь-яка ситуація це виправдовувала. Тим, що пропонується, є розпізнання, яке чинить розрізнення кожного випадку осібно. Наприклад, особливої уваги вимагає новий зв’язок, укладений після недавнього розлучення, або ситуація тих, хто багато разів не впорався з виконанням своїх сімейних обов’язків. А також позиція, близька апології або афішування своєї ситуації, так ніби це становить частину християнського ідеалу», — застерігають єпископи.

Аргентинські ієрархи радять скеровувати таких людей до представлення своєї совісті Богові, особливо коли йдеться про вчинки, які зачіпають дітей та покинутого співподруга. Коли там сталася несправедливість, яка ще не виправлена, то допущення до таїнств було би «особливим згіршенням».

Правильним єпископи визнають те, щоб можливий доступ до таїнств відбувався «конфіденційним чином», особливо якби це могло провадити до якихось конфліктів. Водночас не можна занедбувати провадження спільноти до зростання в дусі розуміння та прийняття таких осіб.

У листі від 5 вересня ц.р. Папа похвалив вказівки єпископів, називаючи їх «справжнім прикладом супроводу священиків». Він ствердив, що написане «дуже добре виражає і повністю пояснює сенс восьмого розділу “Amoris laetitia”. Немає інших інтерпретацій», — підкреслив Святіший Отець. При цьому він визнав, що «шлях прийняття, супроводу, розпізнавання і включення» — болісний, оскільки йдеться про « безпосереднє душпастирство, для якого замало програмних засобів, організаційних чи юридичних, хоча вони й доконечні».


Джерело: CREDO

Опубліковано у Комісія у справах родини Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *