В Івано-Франківську провели круглий стіл присвячений протидії вчинення насильства в сім’ї

SAM_2844Ми живемо в світі, однією з характерних ознак якого є насильство. Нині Україна потерпає від жорстокої економічної кризи, перехідний період якої характеризується зростанням злочинності.

На такому фоні актуальною є проблема насильства в сім’ї. За даними Центру соціологічних досліджень при НАН України близько 70% жінок потерпають від різних форм приниження і знущання в родині. Це відображається на дітях, які або безпосередньо самі страждають від насильства, або переймають «соціальну естафету» насильницьких дій.

Існування насильства в суспільстві – це значною мірою наслідок так званого «традиційного виховання», коли агресивна поведінка розглядається як єдиний спосіб розв’язання існуючих проблем. За так званого «традиційного виховання» соціалізацію хлопчиків спрямовано не стільки на захист, скільки на прояв агресії щодо оточуючих у критичних ситуацій. Учать дівчаток в аналогічних випадках терпіти та пристосовуватися.

Проте, слід пам’ятати, згідно з документами, ухваленими ООН і ратифікованими нашою країною, жодна людина, яка перебуває вдома або поза будинком, не повинна піддаватися побиттю, погрозам, приниженням або іншим способам впливу, що призводять до емоційних або фізичних ушкоджень. Аналогічні положення містять Конституція України і Кримінальний кодекс.

5 березня у Прикарпатському факультеті кафедрою кримінально-правових дисциплін та оперативно-розшукової діяльності, спільно з кафедрою адміністративних та цивільно-правових дисциплін був проведений круглий стіл «Кримінально-правові та адміністративно-правові основи протидії вчиненню насильства в сім’ї», у роботі якого взяли участь голова комісії у справах родини ієрей Василь Чорній та містечка святого Миколая при Івано-Франківській Архієпархії УГКЦ, відділу сім’ї та програм соціального розвитку Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА; служби у справах дітей Івано-Франківської обласної державної адміністрації; Івано-Франківського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; науково-педагогічні працівники та курсанти вищих навчальних закладів, зокрема: Національної академії внутрішніх справ, Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Львівського державного університету внутрішніх справ, Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, Львівського інституту банківської справи Київського національного університету банківської справи НБУ, Юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, а також практичні працівники ОВС підрозділів КМСД, УКР, УГБ, СУ УМВС України в Івано-Франківській області.

В процесі роботи круглого столу відбулася конструктивна дискусія з проблем удосконалення адміністративного та кримінального законодавства, визначення напрямків та проблемних аспектів взаємодії ОВС з державними органами, громадськими та релігійними організаціями у сфері протидії насильству в сім’ї; окреслення перспектив вдосконалення професійної діяльності працівників ДІМ та КМСД як суб’єктів протидії насильству в сім’ї; необхідності дослідження соціально-психологічних засад насильства в сім’ї, а також імплементації міжнародного досвіду в зазначеній сфері.

Учасники заходу висловили думку, що проблема протидії насильству в сім’ї є комплексною, яка потребує окремих наукових досліджень у сферах адміністративного, кримінального, кримінально-процесуального, цивільного, цивільно-процесуального законодавства, психології, соціології та активного обговорення проблем практичної діяльності правоохоронних органів, з метою їх вирішення у законодавчій практиці та в умовах практичної діяльності органів внутрішніх справ.

За результатами виступів та їх обговорення висловлено низку пропозицій, що сприятимуть, за переконанням учасників науково-практичного заходу, забезпеченню ефективної протидії насильству в сім’ї в державі. Зокрема, науковцями, представниками державних органів, громадських, релігійних організацій та практичними працівниками ОВС визначено необхідність:

Внесення змін в Кодекс України про адміністративні правопорушення в частині нової редакції статті 173-2;
Удосконалення норм адміністративного законодавства, якими регламентуються процедури застосування міліцією спеціальних заходів до осіб, що вчиняють насильство в сім’ї;
Законодавчого визначення поняття експлуатації дітей, залучення до примусової праці, заняття жебрацтвом, пияцтво, алкоголізм тощо, необхідно передбачити у Примітці до ст.304 КК України, в редакції якої викласти теоретичне визначення та обґрунтування викладених в диспозиції понять;
Нагальної необхідності зміни матеріальної частини кримінального законодавства шляхом відокремлення найтяжчих адміністративних правопорушень, в тому числі вчинення насильства в сім’ї, у категорію кримінальних проступків із запровадженням інституту адміністративної преюдиції;
Пошуку нових більш ефективних форм взаємодії державних, соціальних та громадських суб’єктів попередження сімейного насильства;
нормативної законодавчої регламентації механізму взаємодії державних та соціальних суб’єктів з громадськими організаціями, що здійснюють протидію насильству в сім’ї та надають допомогу жертвам;
Відкриття районних корекційних центрів для забезпечення проходження правопорушниками корекційної програми, метою якої є формування у таких осіб навичок ненасильницької моделі поведінки, а також надання жертвам насильства реальної практичної допомоги під час виходу з кризи;

Застосування у навчальному процесі та службовій підготовці працівників міліції інтерактивних методик, в тому числі рольової гри, що сприятиме виробленню навичок поводження працівників міліції (поліції) з учасниками сімейного конфлікту як на місці події, так і під час розгляду заяв громадян.

ФІРТКА

SAM_2848SAM_2852

Опубліковано у Комісія у справах родини Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *